Լիբանանի վարչապետի կանխատեսմամբ՝ աճող ճգնաժամի հետևանքով տեղահանվածների թիվը կհասնի մոտ 1 միլիոնի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի վարչապետ Նաջիբ Միքաթին հայտարարել է, որ, ստեղծված բարդ իրավիճակով պայմանավորված, սպասվում է երկրից մոտ 1 միլիոն մարդու տեղահանում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է Լիբանանի ազգային լրատվական գործակալությունը Նաջիբ Միքաթին  նշել է, որ կառավարությունն իր սահմանափակ ռեսուրսների սահմաններում անում է հնարավոր ամեն ինչ՝ հաղթահարելու համար աճող ճգնաժամը, որի ֆոնին սպասվում է, որ մոտ մեկ միլիոն մարդ կտեղահանվի, ինչն ամենամեծ տեղահանությունը կլինի Լիբանանի պատմության մեջ:
Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր օգնություն ցուցաբերողներին, սակայն խոստովանել, որ տեղահանվածների թիվը զգալիորեն աճել է։
Միքաթին ընդգծել է, որ Լիբանանը չի հանդուրժի իր ճանապարհների անվտանգության խախտումները և անհրաժեշտ քայլեր կձեռնարկի մասնավոր սեփականությունը պաշտպանելու համար։
Բացի այդ, որոշումներ կկայացվեն այս դժվարին ժամանակներում սպառողների պաշտպանությունն ուժեղացնելու ուղղությամբ:
Կարևորելով Լիբանանում տիրող բարդ իրավիճակը՝ հանրապետության կառավարության ղեկավարը կոչ է արել հավաքական ջանքեր գործադրել՝ հումանիտար, դիվանագիտական ​​և անվտանգության մակարդակներում առկա ճգնաժամերը հաղթահարելու համար։ Նա վերահաստատել է ՄԱԿ-ի 1701 բանաձևի իրագործման անհրաժեշտությունը և նշել, որ բանակը պատրաստ է նպաստել դրան։

По прогнозам премьер-министра Ливана, число перемещенных лиц в результате растущего кризиса достигнет примерно 1 миллиона
Премьер-министр Ливана Наджиб Микати заявил, что из-за сложной ситуации ожидается депортация около 1 миллиона человек из страны.
Как передает Арменпресс, как сообщает ливанское национальное информационное агентство, Наджиб Микати отметил, что правительство в рамках своих ограниченных ресурсов делает все возможное, чтобы справиться с растущим кризисом, на фоне которого, как ожидается, будет перемещено около миллиона человек, что станет крупнейшим перемещением в истории Ливана.
Он выразил благодарность всем, кто оказал помощь, но признал, что число перемещенных лиц значительно увеличилось.
Микати подчеркнул, что Ливан не потерпит нарушений безопасности на своих дорогах и предпримет необходимые шаги для защиты частной собственности.
Кроме того, будут приняты решения по усилению защиты потребителей в эти трудные времена.
Подчеркнув важность сложной ситуации в Ливане, глава правительства республики призвал к коллективным усилиям по преодолению кризисов на гуманитарном, дипломатическом и уровне безопасности. Он подтвердил необходимость реализации резолюции ООН 1701 и отметил, что армия готова содействовать этому.