Իրանի նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել աշխատել ԳՀՀԾ-ի վերականգնման վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը պատրաստ է աշխատել Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) վերականգնման վրա, եթե համաձայնագրի կողմերը պահպանեն այն: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանում ունեցած իր ելույթում հայտարարել է Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը։
«Մենք (Իրանը) պատրաստ ենք աշխատել ԳՀՀԾ-ի մասնակիցների հետ, եթե Համատեղ ծրագրի պարտավորությունները (համաձայնագրի կողմերի կողմից) կատարվեն ամբողջությամբ և բարեխղճորեն», - Փեզեշքիանի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Իրանի նախագահը նշել է, որ «այլ հարցերի շուրջ երկխոսությունը կարող է հաջորդել սրան»։
Ավելի վաղ Իրանի արտգործնախարարը հայտարարել էր, որ Թեհրանը պատրաստ է միջուկային թեմատիկայի շուրջ բանակցությունների նոր փուլ սկսել արդեն իսկ իրանցի քաղաքական գործիչների՝ Նյու Յորք ուղևորության ժամանակ, եթե մյուս կողմերը պատրաստ լինեն դրանց։
Սեպտեմբերի 10-ին բացվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 79-րդ նստաշրջանը, որի շրջանակներում բարձր մակարդակի շաբաթ է անցկացվում սեպտեմբերի 24-30-ը։ Այս շաբաթվա ընթացքում ամբողջ աշխարհի ղեկավարները և ԱԳ նախարարները ներկայացնում են միջազգային իրադրության իրենց տեսլականը և նախանշում գլոբալ մարտահրավերների դեմ պայքարի ուղղությունները:

Президент Ирана выразил готовность работать над восстановлением СВПД
Иран готов работать над восстановлением Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД, или ядерная сделка), если стороны этого соглашения будут его соблюдать. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Ирана Масуд Пезешкиан в своем выступлении на 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке.
“Мы (Иран) готовы работать с участниками СВПД, если обязательства Совместного плана будут выполняться (сторонами соглашения) в полной мере и добросовестным образом”, - агентство “РИА Новости” приводит слова Пезешкиана.
Президент Ирана отметил, что “диалог по другим вопросам может последовать за этим”.
Ранее глава МИД Ирана заявил, что Тегеран готов начать новый раунд переговоров по ядерной сделке уже во время поездки иранских политиков в Нью-Йорк, если другие стороны будут к этому готовы.
10 сентября открылась 79-я сессия Генеральной Ассамблеи ООН, в рамках которой 24-30 сентября проводится неделя высокого уровня. В течение этой недели лидеры и министры иностранных дел всех государств представляют свое видение международной ситуации и намечают направления борьбы с глобальными вызовами.