Ինտենսիվ հարվածներին զուգահեռ Իսրայելը Լիբանանի բնակիչներին կոչ է արել հեռանալ «Հեզբոլլահ»-ի օբյեկտներին մոտ գտնվող հատվածներից
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելն առավոտյան հարվածել է Լիբանանում գտնվող ռազմական օբյեկտների և խաղաղ բնակիչներին կոչ է արել հեռանալ այն հատվածներից, որտեղ գործում է լիբանանյան «Հեզբոլլահ» խմբավորումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ԻՊԲ) մամուլի ծառայությունը։
«ԻՊԲ-ն այժմ լայնածավալ հարվածներ է հասցնում Լիբանանում «Հեզբոլլահ» ահաբեկչական կազմակերպությանը պատկանող ահաբեկչական թիրախներին», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Այնուհետև ԻՊԲ-ն հայտնել է Իսրայելի հյուսիսի մի քանի բնակավայրերում օդային տագնապի ազդանշաններ հնչելու մասին՝ նախազգուշացնելով, որ «շուտով ԻՊԲ-ն լայնածավալ, ճշգրիտ հարձակումներ կիրականացնի ահաբեկչական թիրախների ուղղությամբ»։
«Ռազմական նպատակներով, օրինակ՝ զենքի պահեստավորման համար «Հեզբոլլահ»-ի կողմից օգտագործվող շենքերի և տարածքների մոտ գտնվող Լիբանանյան գյուղերի բնակիչներին կոչ ենք անում անմիջապես հեռանալ վտանգավոր հատվածներից՝ հանուն իրենց սեփական անվտանգության», - հավելել է ԻՊԲ-ի մամուլի ծառայությունը։
Սեպտեմբերի 23-ի ինտենսիվ հարվածներին շաբաթ և կիրակի օրերին նախորդել էին Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև ամենամասշտաբային փոխհրաձգությունները կողմերի միջև հակամարտության ընթացքում, որը սկսվել է Գազայի հատվածում Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ-ի միջև հակամարտությանը զուգահեռ։
Ըստ լիբանանյան պետական NNA գործակալության՝ սեպտեմբերի 23-ի հարվածներից Լիբանանում զոհվել է մեկ հովիվ, նրա ընտանիքի անդամներից երկուսը վիրավորվել են։
Իսրայելի պաշտպանության նախարարը հայտնել է, որ իր ամերիկացի պաշտոնակից Լլոյդ Օսթինին սեպտեմբերի 22-ին տեղեկացրել է «Հեզբոլլահ»-ի դեմ իրականացվող գործողությունների մասին։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն իր հերթին լրագրողներին հայտնել է, որ Վաշինգտոնը կանի հնարավոր ամեն բան, որպեսզի կանխի լայնածավալ պատերազմի բռնկումը։
Իսրայելի և «Հեզբոլլահ»-ի միջև լարվածությունն ավելի է սրվել սեպտեմբերի 17-ին և 18-ին Լիբանանում «Հեզբոլլահ»-ի անդամներին պատկանող հազարավոր փեյջերների և ռացիաների պայթյուններից հետո, որոնք առնվազն 39 զոհի և ավելի քան 3000 վիրավորի պատճառ են դարձել։

Израиль, нанося интенсивные удары, призвал жителей Ливана покинуть районы, прилегающие к объектам “Хезболлы”
Утром 23 сентября Израиль нанес удары по военным объектам в Ливане и призвал мирных жителей покинуть районы, где действует ливанская группировка “Хезболла”. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба Армии обороны Израиля.
“ЦАХАЛ наносит массированные удары по объектам террористов, принадлежащим террористической организации “Хезболла” в Ливане”, - говорится в сообщении.
Также было сообщено, что в нескольких поселениях на севере Израиля прозвучали сирены воздушной тревоги. ЦАХАЛ прудупредил, что вскоре нанесет крупномасштабные и точные удары по террористическим объектам в Ливане.
“Всем жителям деревень Ливана: в ближайшем будущем мы нанесем удары по террористическим объектам в Ливане. Мы призываем всех, кто оказался вблизи объектов недвижимости или внутри домов, где “Хезболла” прячет оружие, немедленно дистанцироваться от них ради вашей безопасности и защиты”, - добавили в пресс-службе ЦАХАЛ.
Интенсивным ударам 23 сентября, нанесенным в субботу и воскресенье, предшествовали самые масштабные перестрелки за время конфликта между Израилем и “Хезболлой”, который начался с сектора Газа с конфликта между Израилем и палестинским ХАМАС.
По данным ливанского Государственного агентства национальной безопасности, в результате нападений 23 сентября в Ливане погиб один пастух, двое членов его семьи получили ранения.
Министр обороны Израиля сообщил, что 22 сентября проинформировал своего американского коллегу Ллойда Остина об операции против “Хезболлы”. Президент США Джо Байден, в свою очередь, заявил журналистам, что Вашингтон сделает все возможное, чтобы не допустить начала широкомасштабной войны.
Напряженность в отношениях между Израилем и “Хезболлой” обострилась после взрывов в Ливане 17 и 18 сентября тысяч пейджеров, раций, принадлежащих членам “Хезболлы” , в результате которых погибли, по меньшей мере, 39 человек, ранения получили более 3000.