Լիտվայում մեկնարկում են ՆԱՏՕ-ի զինվորականների մասնակցությամբ զորավարժությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի երեք զորավարժարաններում սեպտեմբերի 23-ին մեկնարկում են «Fire Thunder 2024» կրակային աջակցության ստորաբաժանման միջազգային զորավարժությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
Լիտվական բանակի հաղորդագրության համաձայն՝ զորավարժությունները կանցկացվեն Շվենչենի շրջանում գտնվող գեներալ Սիլվեստրաս Ժուկաուսկասի անվան զորավարժարանում, ինչպես նաև Կայրիայի և Կազլու Ռուդայի զորավարժարաններում։
Մինչև սեպտեմբերի 27-ը զորավարժություններին կմասնակցեն Լիտվայի բանակի ցամաքային զորքերի հրետանային ստորաբաժանումները, ինչպես նաև Լիտվայում տեղակայված ՆԱՏՕ-ի առաջապահ զինվորականներն ու ռազմական տեխնիկան և ԱՄՆ-ի 82-րդ հրետանային գնդի 1-ին գումարտակը։
Զինվորականների տվյալներով՝ զորավարժությունների ընթացքում կմարզեն և կգնահատեն ստորաբաժանումների կարողությունը՝ արդյունավետորեն իրականացնելու փակ դիրքերից կրակելու առաջադրանքները և բարելավելու փոխգործակցությունը դաշնակիցների կրակային աջակցության միացյալ ստորաբաժանումների միջև:

В Литве начинаются учения с участием военных НАТО
На трёх полигонах Литвы 23 сентября начнутся международные учения подразделений огневой поддержки Fire Thunder 2024 ("Огненный гром 2024"). Как передает Арменпресс, об этом сообщает Interfax.
По сообщению литовской армии, учения пройдут на полигоне имени генерала Сильвестраса Жукаускаса в Швенченском районе (в Пабраде), полигонах в Кайряй (в Клайпедском районе) и в Казлу-Руде.
До 27 сентября в учениях примут участие артиллерийские подразделения литовской армии, а также дислоцированные в Литве передовые солдаты и военная техника НАТО, а также 1-й батальон 82-го артиллерийского полка США.
В ходе учений на полигонах в Кайряй и в Пабраде пройдут боевые стрельбы из литовских и союзных артиллерийских систем и минометов, а на полигоне в Казлу-Руде пройдут тренировки специалистов по управлению совместной огневой поддержкой.
По данным военных, на учения будут тренировать и оценивать способность подразделений эффективно выполнять задачи по ведению огня с закрытых позиций и улучшать взаимодействие между объединенными подразделениями огневой поддержки союзников.