COP29–ին բոլոր այցելողներն իրենց պարտքը պետք է համարեն Բաքվին կոչ անել ազատ արձակել պատանդներին. ԵԽ պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բոլոր նրանք, որոնք այցելելու են Բաքու՝ մասնակցելու COP29–ին, պետք է իրենց բարոյական պարտքը համարեն՝ կոչ անելու ապահովել բռնի տեղահանված անձանց վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ և ազատ արձակել պատանդներին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն ԵԽ նիստում:
Նա հիշեցրեց, որ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանն իրականացրել է ռազմական հարձակում Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ և բռնի տեղահանել ավելի քան 100 000 անձանց՝ այս կերպ պատմության մեջ թողնելով 21-րդ դարի առաջին էթնիկ զտման հետքը։ Եվ մեկ տարի անց ոչ մեկ դեռևս հնարավորություն չունի վերադառնալու իր տուն։
«Ադրբեջանը շարունակում է պատանդ պահել նախորդ հակամարտության գերիներին, և նրանք ևս հնարավորություն չունեն վերադառնալու տուն։ Լեռնային Ղարաբաղի հոգևոր և մշակութային ժառանգությունը սպառնալիքի առջև է կանգնած, և բազում հուշակոթողներ արդեն իսկ ոչնչացվել են։ Ադրբեջանը չի ստորագրել խաղաղության համաձայնագիր Հայաստանի հետ և մի քանի շաբաթից հյուրընկալելու է «COP29» համաժողովը: Բոլոր նրանք, որոնք այցելելու են Բաքու, իրենց բարոյական պարտքը պետք է համարեն՝ կոչ անելու ապահովել վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ և ազատ արձակել պատանդներին»,–ասաց Լուազոն|:

All participants of COP29 in Azerbaijan should be morally obliged to call for release of Armenian captives – MEP Nathalie Loiseau
YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. Anyone visiting Azerbaijan for the COP29 should be morally obliged to call for the release of Armenian captives and the return of forcibly displaced persons to Nagorno-Karabakh, MEP Nathalie Loiseau said at the European Parliament session.
In her speech the MEP said that September 19 marks the first anniversary of the ethnic cleansing perpetrated by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh. She said that one year later still none of the more than 100,000 Armenians have the chance to return to their homes.
“Azerbaijan continues to hold the prisoners from the past conflict, and they too don’t have the chance to return home. The spiritual and cultural heritage of Nagorno-Karabakh is threatened, and numerous monuments have been destroyed. Azerbaijan has not signed a peace treaty with Armenia and is going to host COP29 in a few weeks. All those who are going to visit Baku must consider it their moral duty to call for ensuring the return to Nagorno-Karabakh and the release of captives,” the MEP said.