Անդրանիկ Քոչարյանը պարզաբանեց, թե ինչու Հայաստանը դուրս չի գալիս նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Առկախված խնդիրները լուծելու համար Հայաստանը չպետք է հետ վերցնի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրությունը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ խորհրդարանական ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին ասաց Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ պարզաբանելով, թե ինչու Հայաստանը դուրս չի գալիս նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից։
«Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունն ունի երեք ստորագրություն. Ռուսաստանի Դաշնությունը, Ադրբեջանը և Հայաստանն ունեն պարտականություններ հրադադարի պահպանման ուղղությամբ։ Հիմա շատերն ասում են, թե ինչո՞ւ Հայաստանը դուրս չի գալիս հայտարարությունից և իր ստորագրությունը հետ չի կանչում։ Հայաստանը չպետք է հետ վերցնի իր ստորագրությունը, որպեսզի մնացած խնդիրները, որոնք առկախված են, ինչ-որ պահի հնարավոր լինի նաև դիվանագիտական ճանապարհով լուծել: Դրա մեջ կարող է դիտարկվել նաև մեր արցախահայության վերադարձի հնարավորությունը: Հայտարարության մյուս երկու կողմերն իրենց պարտականություններն, այնուամենայնիվ, չեն կատարել»,- ընդգծեց Քոչարյանը։
Անդրադառնալով այսպես ասած՝ «Զանգեզուրի միջանցք»-ի մասին շահարկումներին՝ Քոչարյանը նշեց, որ այդ բոլոր հարցերը լուծվում են խաղաղության պայմանագրի տրամաբանության շրջանակում, Հայաստանի անվտանգության համակարգի զարգացման տեսանկյունից։
«Դա այն է, ինչն այսօր արվում է առանց թմբկահարելու, առանց ավելորդ լարվածություն առաջացնելու»,- եզրափակեց Քոչարյանը։

Lawmaker explains why Armenia is not invalidating November 9 statement
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Armenia should not withdraw from the 9 November 2020 trilateral statement in order to resolve the outstanding issues, MP Andranik Kocharyan has said.
The 9 November 2020 trilateral statement was signed between Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, Russian President Vladimir Putin and Azerbaijani President Ilham Aliyev. The statement is unofficially known as the 2020 Nagorno-Karabakh ceasefire agreement.
Armenia has numerously accused both Azerbaijan and Russia of failing to comply with the terms of the agreement. Violations include the Azeri military takeover of Nagorno-Karabakh three years after the agreement was signed, the preceding blockade, failure to release all Armenian hostages and POWs, as well as Russia’s failure to maintain the ceasefire, among others.
“Many are asking why Armenia isn’t withdrawing from the agreement and withdrawing its signature from the statement,” Kocharyan, the Chairman of the Parliamentary Committee on Defense and Security Affairs told reporters. “Armenia should not withdraw its signature, so that the outstanding issues are possible to be solved diplomatically at some moment. The possibility of return of the Nagorno-Karabakh Armenians can be viewed in this too. The two other parties of the statement, nevertheless, have not fulfilled their obligations.”
Asked on the manipulations around the so-called Zangezur corridor, the MP said these issues will be resolved within the framework of the peace treaty’s logic.