Ռազմական ակադեմիան Ֆրանսիայում կուրսանտների փոխանակման և ուսումնական ծրագրերի արդիականացման պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարության Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի պատվիրակությունը ակադեմիայի պետ, գնդապետ Արսեն Մանգասարյանի գլխավորությամբ սեպտեմբերի 9-13-ը այցելել է Ֆրանսիայի Հանրապետության զինված ուժերի նախարարություն և Սեն-Սիրի ռազմական ակադեմիա:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, այցի ընթացքում պատվիրակությունը հանդիպել է Ֆրանսիայի զինված ուժերի նախարարության արտաքին կապերի և ռազմավարության վարչության ներկայացուցիչների, Սեն-Սիրի ռազմական ակադեմիայի պետ, գեներալ Էմանուել Շարփիի և Սեն-Սիրի վարժարանի ղեկավարության հետ:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հետագա համագործակցության ընդլայնման, կուրսանտների փոխանակման և ուսումնական ծրագրերի արդիականացման վերաբերյալ:
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ պատվիրակությունը շրջայց է կատարել Սեն-Սիրի ակադեմիայի և վարժարանի տարածքում, ծանոթացել ուսումնական հաստատությունների ուսումնանյութական բազային, կրթական ծրագրերին և ուսումնական գործընթացի կազմակերպման առանձնահատկությունների:

Военная академия заключила договор об обмене курсантами и модернизации программ обучения во Франции
Делегация Военной академии Республики Армения имени Вазгена Саргсяна Министерства обороны РА во главе с начальником академии полковником Арсеном Мангасаряном 9-13 сентября посетила Министерство Вооруженных сил Французской Республики и Военную академию Сен-Сир.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве обороны Республики Армения, в ходе визита делегация встретилась с представителями Департамента внешних связей и стратегии Министерства Вооруженных сил Франции, главой Военной академии Сен-Сир генералом Эммануэлем Шарпи, руководством военной школы Сен-Сир.
Достигнуты договоренности о дальнейшем расширении сотрудничества, обмене курсантами и модернизации программ обучения.
Согласно источнику, делегация РА осмотрела территорию Академии и общевойскового военного училища Сен-Сир, ознакомилась с учебно-материальной базой учебных заведений, образовательными программами и особенностями организации учебного процесса.