ԿԲ նախագահը ներկայացրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նվազեցնելու որոշման պատճառը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կենտրոնական բանկի խորհուրդը գնահատում է, որ ավելի ցածր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն անհրաժեշտ է միջնաժամկետում գնաճի 4 տոկոս մակարդակի և գների կայունության նպատակի իրագործման համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանն՝ անդրադառնալով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով իջեցնելու և 7.50 տոկոս սահմանելու որոշմանը, որն ընդունվել է ԿԲ խորհրդի՝ սեպտեմբերի 10-ի նիստում:
«2024 թվականի երրորդ եռամսյակի ընթացքում 12-ամսյա գնաճը շարունակել է պահպանվել նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում՝ օգոստոսին կազմելով 1.3 տոկոս: 12-ամսյա բնականոն գնաճը ևս պահպանվել է ցածր մակարդակում՝ հուլիսին կազմելով 0.3 տոկոս: 2024 թվականի երրորդ եռամսյակում համաշխարհային և Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում տնտեսական աճի դանդաղման ռիսկերը պահպանվել են: Համաշխարհային գնաճը շարունակում է դանդաղել, սակայն գործընկեր երկրներում կոշտ գներով բնութագրվող ապրանքների և ծառայությունների գները դեռևս մնում են հարաբերականորեն բարձր: Տարեսկզբից Մերձավոր Արևելքում ստեղծված աշխարհաքաղաքական խնդիրները, ինչպես նաև միջազգային առևտրային հարաբերություններում աճող լարվածությունը որոշակի ռիսկեր են առաջացրել առաջարկի արժեշղթաների հնարավոր խաթարման և միջազգային ապրանքահումքային շուկայում գների տատանողականության ավելացման տեսանկյունից: Միաժամանակ գործընկեր երկրներում աշխատաշուկայի պայմանների որոշակի թուլացումը վկայում է պահանջարկի միջավայրի կայունացման միտումների մասին: Այս համատեքստում հավանական է, որ գործընկեր երկրների կենտրոնական բանկերն առաջիկայում կդիտարկեն դրամավարկային պայմանների աստիճանական թուլացում՝ դեռևս պահպանելով զսպող դիրքը: Արդյունքում՝ արտաքին հատվածից թույլ գնանկումային ազդեցությունները ՀՀ տնտեսության վրա կպահպանվեն»,-ասաց Գալստյանը։
Նրա խոսքով՝ ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակում Հայաստանում պահպանվել է բարձր տնտեսական ակտիվություն, որին մեծապես նպաստել է շինարարության և առևտրի ճյուղերի զգալի աճը:
Վերջինս շարունակում է կրել որոշ կարճաժամկետ գործոնների ազդեցությունը՝ պարունակելով էական անորոշություններ տնտեսական աճի կայունության, երկարաժամկետ հեռանկարի, ինչպես նաև ներքին պահանջարկի և սպառման հետագա միտումների վերաբերյալ: Ծառայությունների նկատմամբ արտաքին պահանջարկը 2023 թվականի համեմատ դանդաղում է, իսկ հարկաբյուջետային քաղաքականության կողմից պահանջարկի լրացուցիչ խթանման ռիսկերը շարունակում են մնալ առարկայական։
Ըստ ԿԲ նախագահի՝ միաժամանակ, աշխատաշուկայի պայմանները որոշակիորեն մեղմվում են՝ արտահայտվելով աշխատավարձերի և կոշտ գներով բնութագրվող ծառայությունների գնաճի որոշակի կայունացմամբ:
«Բարձր անորոշության պայմաններում, հաշվի առնելով գների կայունության նպատակին հասնելու իր հանձնառությունը, Խորհուրդն իր քննարկումների ընթացքում դիտարկում է բազմաթիվ սցենարներ: Մի կողմից, Խորհուրդը քննարկել է սցենարներ, որոնց հիմքում ընկած զարգացումները, այդ թվում՝ երկրի ռիսկի հավելավճարի և չեզոք տոկոսադրույքի հետ կապված անորոշությունները պահանջում են քաղաքականության՝ շուկայական սպասումների համեմատությամբ ավելի կոշտ արձագանք՝ գների կայունության նպատակի ապահովման նպատակով։ Մյուս կողմից, Խորհուրդը քննարկել է սցենարներ, որտեղ հնարավոր տնտեսական զարգացումները, այդ թվում՝ աշխատաշուկայի պայմանների հնարավոր թուլացմամբ ուղեկցվող թույլ պահանջարկի միջավայրի ձևավորման ռիսկերը կարող են հանգեցնել գնաճի՝ ցածր մակարդակում երկար պահպանմանը: Վերջինս ենթադրում է քաղաքականության տոկոսադրույքի՝ շուկայի սպասումների համեմատությամբ ավելի արագ և մեծ չափով նվազման ուղի՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճը նպատակային ցուցանիշի շուրջ կայունացնելու համար»,-մանրամասնեց Գալստյանը՝ հավելելով, որ արդյունքում, հավասարակշռելով վերը նշված երկու ուղղությամբ ռիսկերը, ՀՀ ԿԲ խորհուրդը որոշեց շարունակել տոկոսադրույքների՝ դանդաղ տեմպերով աստիճանական նվազեցումը։
Խորհուրդը կշարունակի մշտադիտարկել տնտեսության զարգացման սցենարները և պատրաստ է ձեռնարկել համարժեք գործողություններ՝ միջնաժամկետ հորիզոնում գնաճի 4 տոկոս մակարդակի և գների կայունության նպատակի ապահովման համար:

Председатель ЦБ Армении представил причины постепенного, медленного снижения ставки рефинансирования
По оценкам Совета Центрального банка Армении, снижение ставки рефинансирования необходимо для достижения цели 4-процентной инфляции и стабильности цен в среднесрочной перспективе.
Как сообщает Арменпресс, это на встрече с журналистами представил председатель Центрального банка Армении Мартын Галстян, говоря о решении снижения ставки рефинансирования на 0,25 процентных пункта и установлении ее на уровне 7,50 процента, принятом на заседании Совета Центробанка 10 сентября.
“В третьем квартале 2024 года 12-месячная инфляция продолжала оставаться ниже целевого показателя, составив в августе 1,3 %. Нормальная 12-месячная инфляция также осталась на низком уровне, составив в июле 0,3 %. В третьем квартале 2024 года сохраняются риски замедления экономического роста в мире и в основных странах-партнерах Армении. Глобальная инфляция продолжает замедляться, но цены на дорогостоящие товары и услуги в странах-партнерах по-прежнему остаются относительно высокими. С начала года геополитические проблемы на Ближнем Востоке, а также растущая напряженность в международных торговых отношениях вызвали определенные риски в плане возможного нарушения цепочек поставок и повышения волатильности цен на международном товарном рынке. В то же время определенное ослабление конъюнктуры рынка труда в странах-партнерах свидетельствует о стабилизации конъюнктуры спроса. В этом контексте вполне вероятно, что Центральные банки стран-партнеров в ближайшем будущем будут наблюдать постепенное смягчение монетарных условий, сохраняя при этом сдержанную позицию. В результате сохранится слабое дефляционное воздействие внешнего сектора на экономику РА”, - сказал Галстян.
По его словам, в третьем квартале текущего года в Армении сохранилась высокая экономическая активность, чему во многом способствовал значительный рост отраслей строительства и торговли.
Последний продолжает испытывать влияние некоторых краткосрочных факторов, содержащих значительную неопределенность в отношении стабильности экономического роста, долгосрочной перспективы, а также внутреннего спроса и будущих тенденций потребления, внешний спрос на услуги замедляется по сравнению с 2023 годом, а риски дополнительного стимулирования спроса со стороны фискальной политики остаются существенными.
По словам председателя ЦБ, в то же время условия на рынке труда несколько смягчаются, что выражается в некоторой стабилизации инфляции зарплат и услуг, характеризующихся жесткими ценами.
“В условиях высокой неопределенности Совет, с учетом приверженности цели стабилизации цен,  рассматривал в своих обсуждениях несколько сценариев. С одной стороны, Совет для обеспечения цели стабильности цен обсудил сценарии, в которых базовые события, включая неопределенность в отношении НДС за риск страны и нейтральной процентной ставки, требуют более агрессивной политики, чем ожидания рынка. С другой стороны, сценарии, в которых возможное экономическое развитие, включая риски слабого спроса, сопровождаемого возможным ухудшением условий на рынке труда, может привести к долгосрочному поддерживанию низкой инфляции. Последнее предполагает более быстрое и масштабное снижение процентной ставки по сравнению с ожиданиями рынка, чтобы стабилизировать инфляцию вокруг целевого индекса в среднесрочном горизонте”, - уточнил Галстян, добавив, что в результате балансируя риски в двух указанных выше направлениях, Совет Центрального банка Армении принял решение продолжить постепенное снижение процентных ставок медленными темпами.
Совет продолжит следить за сценариями экономического развития и готов принять соответствующие меры для обеспечения цели 4-процентной инфляции и стабильности цен в среднесрочной перспективе.