Հայաստանի դպրոցականները 1-ական արծաթե և բրոնզե մեդալ են նվաճել Ինֆորմատիկայի միջազգային 36-րդ օլիմպիադայում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի դպրոցականները 1-ական արծաթե և բրոնզե մեդալների են արժանացել Ինֆորմատիկայի միջազգային 36-րդ օլիմպիադայում, որն անցկացվել է սեպտեմբերի 1-8-ը Եգիպտոսի Ալեքսանդրիա քաղաքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Օլիմպիադային մասնակցել է 96 երկրի 370 աշակերտ: Յուրաքանչյուր երկիր կարող էր ներկայացնել առավելագույնը 4 աշակերտ։
Օլիմպիադային Հայաստանի թիմը ներկայացրել են Գյումրու թիվ 1 ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Հակոբ Այվազյանը, Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտ Ծովակ Եգորյանը, Քվանտ վարժարանի աշակերտներ Ալեքս Գրիգորյանը (10-րդ դասարան) և Գագիկ Գևորգյանը (11-րդ դասարան)։ ՀՀ թիմն արժանացել է 1-ական արծաթե (Գագիկ Գևորգյան) և բրոնզե (Ծովակ Եգորյան) մեդալների, ինչպես նաև 2 գովասանագրերի (Հակոբ Այվազյան ու Ալեքս Գրիգորյան)։
Օլիմպիադան անցկացվել է 2 փուլով. յուրաքանչյուրում՝ 3-ական առաջադրանք։
Հայաստանի թիմը ղեկավարել են ԵՊՀ դասախոս Արմեն Անդրեասյանը և ուսանող Սամվել Անդրեասյանը։
Հիշեցնենք, որ 2023 թ. Հայաստանի թիմը Ինֆորմատիկայի 35-րդ օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Հունգարիայում, արժանացել էր 3 բրոնզե մեդալների։
Տեղեկացնենք, որ «Ինֆորմատիկա» առարկայի միջազգային օլիմպիադայով ավարտվել են 2023-2024 ուսումնական տարվա 7 հիմնական բնագիտական առարկաների միջազգային օլիմպիադաները, որոնց մասնակցել է հանրապետության 8 կրթօջախի 29 աշակերտ: Նրանք արժանացել են 1 արծաթե և 18 բրոնզե մեդալների (մաթեմատիկա՝ 5 բրոնզ, քիմիա՝ 4 բրոնզ, ֆիզիկա՝ 3 բրոնզ, աստղագիտություն՝ 3 բրոնզ, կենսաբանություն՝ 2 բրոնզ, ինֆորմատիկա՝ 1 արծաթ և 1 բրոնզ, աշխարագրություն՝ առանց մեդալների)։ Կրթօջախներից մեդալների են արժանացել «Քվանտ» վարժարանը (1 արծաթ և 4 բրոնզ), Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցը (10 բրոնզ), Վանաձորի մաթեմատիկական և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցը (2 բրոնզ), ՀԱՊՀ ավագ դպրոցը (1 բրոնզ) և Սևանի ավագ դպրոցը (1 բրոնզ)։ Նախորդ՝ 2022-2023 ուսումնական տարում ՀՀ աշակերտներն արժանացել էին 1 ոսկե, 4 արծաթե և 14 բրոնզե մեդալների։

Армянские школьники завоевали по 1 серебряной и 1 бронзовой медали на 36-й Международной олимпиаде по информатике
Армянские школьники завоевали по 1 серебряной и 1 бронзовой медали на 36-й Международной олимпиаде по информатике, которая прошла 1-8 сентября в Александрии (Египет). Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространило министерство образования, науки и культуры РА.
В олимпиаде приняли участие 370 студентов из 96 стран. От каждой страны могло быть представлено максимум 4 студента.
Команду Армении на олимпиаде представляли ученик 12-го класса Гюмрийской средней школы №1 Акоп Айвазян, А. Цовак Егорян, ученик 11-го класса Физико-математической специальной школы имени Шагиняна, Алекс Григорян (10-й класс) и Гагик Геворгян (11-й класс), ученики гимназии “Квант”. Сборная Армении была награждена 1 серебряной (Гагик Геворгян) и 1 бронзовой (Цовак Егорян) медалями, а также 2 грамотами (Акоп Айвазян и Алекс Григорян).
Олимпиада проводилась в 2 тура. По 3 задания в каждом.
Команду Армении возглавляли преподаватель ЕГУ Армен Андреасян и студент Самвел Андреасян.
Напомним, что в 2023 году команда Армении завоевала 3 бронзовые медали на 35-й олимпиаде по информатике, которая прошла в Венгрии.
Отметим, что международной олимпиадой предметом “Информатика” завершились международные олимпиады по 7 основным научным предметам 2023-2024 учебного года, в которых приняли участие 29 студентов из 8 учебных заведений республики. Они завоевали 1 серебряную и 18 бронзовых медалей (математика: 5 бронз, химия: 4 бронзы, физика: 3 бронзы, астрономия: 3 бронзы, биология: 2 бронзы, информатика: 1 серебро и 1 бронза, география: нет медалей).