Ուկրաինայում արձանագրվել է խաղաղ բնակչության շրջանում մահվան դեպքերի կտրուկ աճ. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչությունը տվյալներ է հրապարակել Ուկրաինայում Ռուսաստանի ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհված և տուժած խաղաղ բնակիչների թվի վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ սեպտեմբերի 6-ին ներկայացված զեկույցի համաձայն՝ 2022 թ. փետրվարի 24-ից մինչև 2024 թ. օգոստոսի վերջը Ուկրաինայի խաղաղ բնակչության շրջանում վիրավորների թիվը կազմել է առնվազն 24 614, իսկ զոհվածներինը՝ 11 743 մարդ։
«2024 թ. օգոստոսին Ուկրաինայում առնվազն 184 խաղաղ բնակիչ է զոհվել, 856-ը՝ վիրավորվել, ինչն այդ ամիսը դարձնում է 2024 թվականին զոհերի քանակով երկրորդը՝ հուլիսից հետո», - նշում են ամենամսյա զեկույցի հեղինակները։
Նրանց տվյալներով` հուլիսին սպանվել է առնվազն 219 քաղաքացիական անձ և վիրավորվել 1018-ը:
Քաղաքացիական բնակչության շրջանում գրանցված տուժածների մեծ թիվը ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչությունը կապում է բազմաթիվ զանգվածային միջադեպերի հետ, որոնք հանգեցրել են զոհերի, մասնավորապես, Դոնեցկի մարզի Կոնստանտինովկա քաղաքում և Խարկովում, ինչպես նաև ամենօրյա գրոհների հետ առաջնագծի մերձակայքում, հատկապես Դոնեցկի մարզում:

В Украине зафиксирован резкий рост числа смертей среди мирного населения – ООН
Управление Верховного комиссара ООН по правам человека опубликовало данные о числе погибших и раненых мирных жителей в результате военной операции России на Украине.
Как сообщает Арменпресс, согласно отчету, представленному 6 сентября, в 2022 года с 24 февраля по 2024 г., по состоянию на конец августа число раненых среди мирного населения Украины составило не менее 24 614 человек, а число погибших - 11 743 человека.
“В августе 2024 года в Украине погибли по меньшей мере 184 мирных жителя и 856 получили ранения, что делает этот месяц вторым самым смертоносным месяцем 2024 года после июля", - отмечают авторы ежемесячного отчета.
По их данным, в июле погибли как минимум 219 мирных жителей и 1018 получили ранения.
Управление Верховного комиссара ООН по правам человека связало большое число жертв среди гражданского населения с многочисленными массовыми инцидентами, повлекшими жертвы, в частности в городах Константиновка и Харьков в Донецкой области, а также ежедневными нападениями вблизи линии фронта, особенно в Донецкой области.