Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ իրավական առումով Լեռնային Ղարաբաղ միավորում գոյություն չունի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը վստահ է, որ գործող իշխանությունը Լեռնային Ղարաբաղի համար արել է այնքան, ինչքան չի արել ՀՀ որևիցե իշխանություն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սիմոնյանը նման դիրքորոշում հայտնեց լրագրողների հետ զրույցում:
«Հայաստանի այսօրվա իշխանությունը, որը ոչ թե վերցրեց իշխանությունը, այլ Հայաստանի ժողովրդից ստացավ, Արցախի համար արել է այնքան, ինչքան չի արել որևիցե իշխանություն։ Դրանից հետո տեղի է ունեցել դավադիր պատերազմ, կազմակերպիչները և դրդողները բոլորին արդեն հայտնի են: Մեղադրել իշխանություններին, որը մինչև վերջ պայքարել է Արցախի համար, մինչև վերջ պատերազմ է մղել և արել է ամեն ինչ, տեղին չէ առնվազն 2021 թվականի ընտրություններից հետո, երբ Հայաստանի քաղաքացիները գնացին ու իրենց պատասխանն այդ հարցերին տվեցին: Հայաստանի քաղաքացիները դրա պատասխանը տվել են 2021 թվականին՝ քվեարկելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության օգտին՝ տալով 54 տոկոս վստահության քվե»,-ասաց Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղ միավորման գոյություն վերաբերյալ հարցերին՝ նա նշեց, որ իրավական առումով Լեռնային Ղարաբաղ միավորում գոյություն չունի, կան ԼՂ-ից տեղահանված հայրենակիցներ, որոնց խնդիրներով ՀՀ կառավարությունը, Ալեն Սիմոնյանի գնահատմամբ, զբաղվում է գերազանց ձևով:

Nagorno-Karabakh entity doesn’t exist in legal terms, says Speaker of Parliament
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. Speaker of Parliament Alen Simonyan has said that the Pashinyan Administration has done more for Nagorno-Karabakh than any other administration before.
“Today’s government, which came to power by the people unlike having seized power, did for Artsakh more than any other government,” Simonyan told reporters. “Then a conspired war began, and everyone knows the organizers and instigators. To blame the government that fought for Artsakh until the end, who fought and did everything, is inappropriate at least after the 2021 election when citizens of Armenia went and gave answers to these questions. Citizens of Armenia gave the answer in 2021, by voting for Civil Contract party, giving 54 percent vote of confidence.”
Asked about the existence of a Nagorno-Karabakh entity, Simonyan said that no such entity exists in legal terms.
He said that the Armenian government is carrying out excellent work in providing support to the forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh.