ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում հանդիսավորությամբ բացվեց Ֆիրդուսիի անվան դահլիճ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ-իրանական գիտակրթական կապերը ամրապնդելու, իրանագիտության ոլորտի զարգացմանը նպաստելու, ինչպես նաև բնագավառում լավագույն մասնագետներ պատրաստելուն օժանդակելու նպատակով ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետում բացվել է Ֆիրդուսիի անվան դահլիճը, որը վերանորոգել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանությունը: Պարսիկ նշանավոր բանաստեղծի անվան դահլիճում այսուհետ կանցկացվեն տարաբնույթ միջոցառումներ, քննարկումներ, դասեր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Երևանի պետական համալսարանը։
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը ողջույնի խոսքում նշել է, որ վերջին ամիսներին բավականին ջերմ հարաբերություններ են ստեղծվել ՀՀ-ում Իրանի դեսպանի հետ, և այս դահլիճի բացումն էլ գործընկերային հարաբերությունների արդյունավետության վկայությունն է:
«Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին շատ արագ հանձն առավ այս ծրագրի իրականացումը: Վստահ եմ, որ այս դահլիճում բազմաթիվ միջոցառումներ են տեղի ունենալու՝ նվիրված թե՛ Ֆիրդուսիին, թե՛ հայ-իրանական կապերին, մշակույթին ու պատմությանը։ Այն իր կրթական գործառույթով կարևոր դերակատարում կունենա մեր ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար: Ողջունում եմ բոլորիս և շնորհավորում այս կարևոր իրադարձության կապակցությամբ»,- նշել է ԵՊՀ ռեկտորը:
Անդրադառնալով ակադեմիական համագործակցությանը՝ ԵՊՀ ռեկտորը շեշտել է, որ առկա են լուրջ համագործակցություններ Թեհրանի, Թավրիզի, Ղոմի և բազմաթիվ այլ համալսարանների հետ, իսկ փոխադարձ այցելությունների շնորհիվ հայ-իրանական կապերը կրթության ոլորտում ավելի են ամրապնդվում:
ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը նշել է, որ շատ ուրախ է ԵՊՀ-ում գտնվելու համար թե՛ որպես ԱԳ նախարարի տեղակալ, թե՛ որպես ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության ամբիոնի շրջանավարտ:
«Կարծում եմ, որ այս դահլիճը կդառնա ևս մեկ ակադեմիական տարածք, որտեղ է՛լ ավելի կամրապնդվեն հայ-իրանական հարաբերությունները: Հայաստան-Իրան հարաբերությունները մշտապես բարձր մակարդակի վրա են գտնվել, այդ թվում՝ կրթության ու ակադեմիական համագործակցության ոլորտներում: Վստահաբար այս դահլիճն աջակցելու է այն մեծածավալ աշխատանքներին, որոնք կատարում է Իրանագիտության ամբիոնը՝ ի նպաստ Հայաստանի և Իրանի»,- ասաց Կոստանյանը:
ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մեհդի Սոբհանին, կարևորելով ԵՊՀ-ի հետ գործակցությունը, ընդգծել է, որ սա ևս մեկ առիթ է՝ ակադեմիական միջավայրում հանդիպելու։
«Այս իրադարձությունը վերաբերում է երկու երկրների մշակութային, միջբուհական հարաբերություններին: Ակադեմիական ոլորտում մեր համագործակցությունն անքակտելի է: Որքան կարողանանք զարգացնել և ընդլայնել այդ ոլորտներում համագործակցությունը, այնքան կնպաստենք երկու ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդմանը: Մենք պատրաստակամ ենք ցանկացած առիթն օգտագործելու մեր հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում զարգացնելու համար: Վստահ ենք, որ այս աշխատանքների արդյունքը կլինի լավ մասնագետների, փորձառու դիվանագետների պատրաստումը»,- կարևորել է դեսպանը:
Ելույթներին հաջորդել է բանաստեղծ Ֆիրդուսիին նվիրված գրական-գեղարվեստական միջոցառում՝ ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի իրանագիտության բաժնի ուսանողների մասնակցությամբ:
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան Ռուբեն Մելքոնյանն իր խոսքում դահլիճի բացումը բնութագրել է որպես հայ-իրանական հարաբերությունների լավագույն արտացոլումներից մեկը։
«Ֆիրդուսին ասել է․ «Կարող է նա, ով գիտուն է»։ Ուստի, այս դահլիճը մի տարածք է, որտեղ գեներացվելու է գիտելիք, և այդ գիտելիքի գեներացման արդյունքում մարդիկ դառնալու են ուժեղ ու կարող՝ մտքով ու գիտելիքով: Այն ես համարում եմ ոչ միայն լսարան, որտեղ անցկացվելու են դասեր, այլ նաև ուղեղի մարզասրահ», - նշել է դեկանը:
Իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Վարդան Ոսկանյանը, անդրադառնալով Հայաստան-Իրան հարաբերություններին, նշել է, որ Հայաստանը և Իրանը հազարամյակների պատմություն ունեցող երկրներ են։ ԵՊՀ պրոֆեսոր Գուրգեն Մելիքյանն էլ ներկաների համար ասմունքել է Ֆիրդուսիի ստեղծագործություններից։
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ԵՊՀ պրոռեկտորները, ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանատան աշխատակիցներ, ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական համակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ:

На факультете востоковедения ЕГУ состоялось торжественное открытие аудитории им. Фирдоуси
С целью укрепления армяно-иранских научно-образовательных связей, содействия развитию иранистики и подготовке лучших специалистов в этой области на факультете востоковедения ЕГУ открылась аудитория им. Фирдоуси, отремонтированная посольством Исламской Республики Иран в Армении. Отныне здесь будут проводиться различные мероприятия, обсуждения и занятия. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Ереванском государственном университете.
Ректор ЕГУ Ованнес Ованнисян в приветственном слове отметил, что в последние месяцы с послом Ирана в Армении установились довольно теплые отношения, и открытие этой аудитории является доказательством эффективности партнерских отношений.
“Мехди Собхани, посол Ирана в Армении, взял на себя реализацию этого проекта. Уверен, что в этой аудитории пройдет немало мероприятий, посвященных как Фирдоуси, так и армяно-иранским отношениям, культуре и истории. Приветствую всех вас и поздравляю с этим важным событием”, - сказал ректор ЕГУ.
Касаясь академического сотрудничества, ректор ЕГУ подчеркнул, что существует серьезное сотрудничество с Тегеранским, Тебризским, Кумским и другими университетами, а благодаря взаимным визитам армяно-иранские связи в сфере образования все больше укрепляются.
Заместитель министра иностранных дел РА Ваан Костанян отметил, что рад находиться в ЕГУ и в качестве заместителя министра иностранных дел, и в качестве выпускника кафедры иранистики факультета востоковедения ЕГУ.
“Думаю, что эта аудитория станет еще одним академическим пространством, где еще больше укрепятся армяно-иранские отношения. Отношения Армения-Иран всегда были на высоком уровне, в том числе в сфере образования и академического сотрудничества. Конечно, эта аудитория поддержит широкомасштабную работу, проводимую кафедрой иранистики во благо Армении и Ирана”, - сказал Костанян.
Посол Республики Армения в Республике Армения Мехди Собхани, подчеркнув сотрудничество с ЕГУ, отметил, что это еще одна возможность встречаться в академической среде.
“Это мероприятие касается культурных и межвузовских связей двух стран. Наше сотрудничество в академической сфере неразрывно. Чем больше мы сможем развивать и расширять сотрудничество в этих областях, тем больше мы будем способствовать укреплению дружбы между двумя народами. Мы готовы использовать любую возможность для развития наших отношений в различных сферах. Мы уверены, что результатом этих работ станет подготовка хороших специалистов и опытных дипломатов”, - подчеркнул посол.
За выступлениями последовала литературно-художественная часть, посвященная поэту Фирдоуси, с участием студентов кафедры иранистики факультета востоковедения ЕГУ.
Декан факультета востоковедения ЕГУ Рубен Мелконян назвал открытие аудитории одним из лучших отражений армяно-иранских отношений.
“Фирдуси сказал: “Умелец тот, кто имеет знания”. Поэтому эта аудитория является пространством, где будут генерироваться знания, и в результате этого генерирования знаний люди станут сильными и способными, с умом и знаниями. Я считаю это не только аудиторией, где будут проходить занятия, но и местом тренировки умов”, - отметил декан.
Заведующий кафедрой иранистики Вардан Восканян, касаясь армяно-иранских отношений, отметил, что Армения и Иран - страны с тысячелетней историей. Профессор ЕГУ Гурген Меликян продекламировал из произведений Фирдоуси.
На мероприятии также присутствовали проректоры ЕГУ, сотрудники посольства Иранской Республики в Армении, представители профессорско-преподавательского состава факультета востоковедения ЕГУ и студенты.