Համագործակցության հուշագիր ՝ ուղղված «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ցուցադրության անցկացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պատմության թանգարանը, «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամը և «Կերոն» զարգացման հիմնադրամը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր՝ «Մայր աստվածություն. Անահիտից Մարիամ» ցուցադրությունը Հայաստանում կյանքի կոչելու նպատակով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համագործակցությունը կայացել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության համակարգմամբ: Համագործակցության հուշագիրը ստորագրեցին Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը, «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի տնօրենի Ժ/Պ Կարեն Ավետիսյանը, «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանը:
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյանը նշեց՝ ցուցահանդեսի նախապատրաստական աշխատանքները արդեն իսկ ավարտական փուլին են մոտենում: Ըստ նրա՝ ցուցահանդեսի սրահում լինելու է հատուկ պատրաստված ցուցադրական կահույք, հատուկ ձևավորում, գործելու են անվտանգության նոր տեխնիկական համակարգեր, որոնք պատրաստվել են Բրիտանական թանգարանի ստանդարտներին համապատասխան: Պողոսյանը հույս հայտնեց, որ նմանատիպ ցուցահանդեսները Հայաստանում գնալով կդառնան ավանդույթ:
«Շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել ԿԳՄՍ նախարարությանը, որը դեռ նախաձեռնության սկզբից մշտապես մեծ վստահությամբ աջակցել է բոլոր աշխատանքներին, մեր անմիջական գործընկերներին և հատկապես գլխավոր հովանավորին՝«Կերոն» զարգացման հիմնադրամին, ինչպես նաև «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամին, որի դեբյուտային կարևոր նախագիծն է սա՝ մեզ հետ համատեղ: Շնորհակալություն եմ հայտնում հատկապես Բրիտանական թանգարանին, որը մեզ վստահել է և շարունակում է մեզ հետ աշխատել»,- նշեց Պողոսյանը։
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրենի խոսքով՝ ցուցահանդեսին Անահիտ աստվածուհու բրոնզե արձանից պահպանված գլխի և ձեռքի հետ կներկայացվի նաև Հայաստանի պատմության թանգարանի հարուստ հավաքածուներից մայր աստվածությանը վերաբերող նշանակալի ընտրանի՝ սկսած հնագույն ժամանակներից, մինչև մեր օրեր:
Թանգարանի տնօրենն ընդգծեց՝ ցուցահանդեսի բացման արարողությունը տեղի է ունենալու սեպտեմբերի 21-ին՝ յուրահատուկ և նոր ձևաչափով:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն ընդգծեց՝ շատ խորհրդանշական է որ ժամանակավոր ցուցադրության բացումը համընկնում է Հայաստանի անկախության օրվա հետ:
«Շատ եմ կարևորում, որ այս ցուցադրության շրջանակում մենք ունենք նաև շատ լավ համագործակցություն մասնավորի հետ, այսինքն՝ սա նաև պետություն-մասնավոր համագործակցության շատ լավ մոդել է: Վստահ եմ, որ «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի հետ համագործակցությունը հաջող ընթացք կունենա»,- ասաց փոխնախարարը:
Նա ընդգծեց՝ ցուցադրության մարքեթինգային արշավն իրականացնելու է «Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամը, որի համար պետական բյուջեից հատկացվել է 16 միլիոն դրամ: Նաև հավելյալ հատկացումներ են լինելու ցուցադրության բացման արարողությունը հավուր պատշաճի իրականացնելու նպատակով:
«Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վանանե Արարքցյանն ընդգծեց՝ ուրախ է, որ հիմնադրամը այս բացառիկ ցուցադրությունը կյանքի կոչելու գլխավոր հովանավորն է:
«Ես հուսով եմ, որ այս վեց ամիսների ընթացքում ցուցադրությանը զուգահեռ ԿԳՄՍ նախարարության և պատմության թանգարանի հետ կկարողանանք իրագործել մի շարք ծրագրեր»,- նշեց «Կերոն» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրենը:
«Մշակույթի զարգացման» հիմնադրամի տնօրենի Ժ/Պ Կարեն Ավետիսյանն էլ ընդգծեց, որ այս կարևոր, պատմական և եզակի իրադարձությունը մի շարք բարդություններ և խոչընդոտներ է հաղթահարել:
«Առաջիկա օրերին կմեկնարկի մարքեթինգային արշավը, որում բոլորի աջակցությունը կկրկնապատկի այն ակնկալիքը, որի համար արված է այսպիսի հսկայական աշխատանք»,- նշեց Ավետիսյանը:
Բանախոսները քաղաքացիներին խորհուրդ տվեցին ցուցադրության տոմսերը գնել արդեն իսկ գործող էլեկտրոնային տոմսերի միասնական համակարգից՝ հերթերի գոյացումից խուսափելու համար:

Меморандум о сотрудничестве в рамках проведения выставки “От Анаит до Марии”
Музей истории Армении, Фонд “Развитие культуры” и Фонд развития “Керон” подписали Меморандум о сотрудничестве в рамках проведения в Армении выставки “От Анаит до Марии”.
Как передает Арменпресс, сотрудничество стало возможным при координации Министерства ОНКС РА. Его подписали директор Музея истории Армении Давид Погосян, исполнительный директор фонда “Культурное развитие”» Карен Аветисян и исполнительный директор Фонда развития “Керон” Ванане Араркцян.
Директор Музея истории Армении Давид Погосян отметил, что подготовка выставки уже близится к завершающей стадии. По его словам, в выставочном зале будет специально изготовленная демонстрационная подставка особого дизайна, будут действовать новые технические системы безопасности, подготовленные в соответствии со стандартами Британского музея. Погосян выразил надежду, что проведение подобных выставок в Армении постепенно станет традицией.
“Хотел бы выразить благодарность Министерству ОНКС, которое с самого начала поддерживало все наши работы, нашим непосредственнымым партнерам и особенно главному спонсору - Фонду развития “Керон”, а также Фонду развития культуры. Особая благодарность Британскому музею, который нам доверился и продолжает с нами работать”, - подчеркнул Погосян.
По словам директора Музея истории Армении, вместе с сохранившимися головой и рукой бронзовой статуи богини Анаит, на выставке будут представлены и другие эспонаты из коллекции Музея истории Армении, представляющие Богиню-мать с древнейших времен до наших дней.
Директор музея подчеркнул, что церемония открытия выставки состоится 21 сентября в необучном новом формате.
Заместитель министра ОНКС РА Альфред Кочарян подчеркнул, что очень символично, что открытие временной выставки совпадает с Днем независимости Армении.
“Подчеркну, что в рамках этой выставки у нас сложилось хорошее сотрудничество и с частным сектором, то есть это тоже очень хорошая модель государственного и частного сотрудничества. Уверен, что сотрудничество с Фондом развития “Керон” будет успешным”, - сказал замминистра.
Он сообщил, что маркетинговую кампанию выставки будет осуществлять Фонд “Развитие культуры”, на который из госбюджета выделено 16 млн драмов. Также будут выделены дополнительные ассигнования на то, чтобы церемония открытия выставки прошла бы достойно.
Исполнительный директор Фонда развития “Керон” Ванане Араркцян подчеркнула, что рада тому, что фонд является главным спонсором этой эксклюзивной выставки.
Директор Фонда “Развитие культуры” Карен Аветисян рассказал, что это важное, историческое и уникальное событие преодолело ряд сложностей и препятствий.
“В ближайшие дни стартует маркетинговая кампания, в рамках которой поддержка всех удвоит ожидания, ради которых проделана такая огромная работа”, - отметил Аветисян.
Выступающие посоветовали приобретать билеты на экспозицию в уже существующей электронной билетной системе, дабы избежать очередей.