Պուտինը հայտարարել է, որ Իրանը վաղուց ՌԴ-ից գազի մատակարարումներ է խնդրում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանը Ռուսաստանին խնդրում է գազ մատակարարել, դա լիովին իրագործելի նախագիծ է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Արևելյան տնտեսական ֆորումի լիագումար նիստում։
«Իրանը վաղուց է մեզնից մատակարարումներ խնդրում։ Դա նույնպես մեզ համար շատ հարմար վայր է, հանքավայրը մոտ է։ Կարծում եմ՝ սա լիովին իրագործելի նախագիծ է, նկատի ունեմ, որ շուկաները հսկայական են։ Իրանի հարևան երկրներում ևս պարզապես ահռելի պահանջարկ կա», - Պուտինի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Նրա խոսքով՝ «Գազպրոմ»-ը կվերականգնի գազի արտահանման ծավալներն ինչպես նոր շուկաների հաշվին, այնպես էլ դեպի ներքին շուկա՝ ռուսական տնտեսության աճի շնորհիվ։
Վլադիմիր Պուտինը նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստանն աստիճանաբար կմեծացնի գազամատակարարումն աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններ. արդեն մատակարարումներ են արվում դեպի Չինաստան, ուսումնասիրվում են նաև այլ ուղղություններ։

Путин заявил, что Иран давно просит о поставках газа из РФ
Иран просит Россию поставлять газ, это вполне реализуемый проект. Как сообшает Арменпресс, об этом заявил президент РФ Владимир Путин, выступая на пленарном заседании Восточного экономического форума.
"Иран просит нас давно уже о поставках. Ну тоже это очень удобное место для нас, месторождение рядом. Я полагаю, что это вполне реализуемый проект, я имею в виду, что рынки огромные. И в соседних странах с Ираном просто колоссальная потребность", - цитирует  Путина ТАСС.
По его словам, "Газпром" будет восстанавливать объемы экспорта газа как за счет новых рынков, так и на внутренний рынок в связи с ростом российской экономики.
Владимир Путин также заявил, что Россия будет постепенно увеличивать поставки газа в различные регионы мира. Поставки уже осуществляются в Китай, изучаются и другие направления.