ՀՀ-ն պատրաստակամ է կարճ ժամկետում ստորագրել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին համաձայնագիրը. ԱԳ փոխնախարարը՝ ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բլեդի ռազմավարական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը սեպտեմբերի 2-ին հանդիպում է ունեցել Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի հարցերով նախարար Ստեֆեն Դոութիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության միջև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին, դրա զարգացմանն ուղղված համատեղ քայլերին:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների միջև հաստատված ռազմավարական երկխոսությանը և դրա բովանդակային հարստացմանը:
Նշվում է, որ մտքեր են փոխանակվել Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղությանն ուղղված ջանքերի վերաբերյալ: Այս համատեքստում Վահան Կոստանյանը վերահաստատել է ՀՀ կառավարության պատրաստակամությունը կարճ ժամկետում ստորագրել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին համաձայնագիրը:

Армения готова в короткие сроки подписать соглашение о регулировании отношений с Азербайджаном: замглавы МИД Армении
На полях Стратегического форума Бледа заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян 2 сентября встретился с министром Великобритании по делам Европы Стивеном Даути.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе встречи была затронута повестка двусторонних отношений между Арменией и Великобританией, совместные шаги по их развитию.
Было затронуто установление стратегического диалога между двумя странами и его предметное обогащение.
Состоялся обмен мыслями об усилиях по обеспечению стабильности и мира на Южном Кавказе. В этом контексте Ваан Костанян подтвердил готовность правительства Армении в короткие сроки подписать соглашение о регулировании отношений с Азербайджаном.