Հարավկովկասյան երկաթուղին անցկացրել է «Անվտանգության օր» միջոցառումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը օգոստոսի 28-ին կազմակերպել է երկաթուղային գծանցներում երթևեկության անվտանգության ապահովման միջոցառում, որի նպատակն է եղել ճանապարհային երթևեկության բոլոր մասնակիցների անվտանգության հարցերի նկատմամբ ուշադրությունը բարձրացնելը և երկաթուղային գծանցներում ճանապարհատրանսպորտային պատահարները կանխելը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ընկերությունից, ակցիան տեղի է ունեցել ՀՀ 7 մարզերի առավել ինտենսիվ երթևեկություն ունեցող գծանցներում ՝ իրավապահ և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Ավտոտրանսպորտային միջոցների վարորդներին ներկայացվել են այն սպառնալիքները, որոնք առաջանում են վարորդների կողմից երկաթուղային գծանցների հատման կանոնների խախտման դեպքում, նրանց բաժանվել են տեղեկատվական բուկլետներ երկաթուղային գծանցներով անվտանգ անցման կանոնների վերաբերյալ:
««ՀԿԵ» ՓԲԸ գնացքների երթևեկության անվտանգության գծով գլխավոր վերստուգիչ Սերգեյ Հարությունյանը նշում է, որ ՀԿԵ-ում ուղևորատար գնացքների երթևեկության արագությունը ներկայումս գերազանցում է 80 կմ/ժ-ը, ինչը մեծացնում է արգելակման հեռավորությունը մինչև 700-800 մետր: Այս հանգամանքը նվազեցնում է լոկոմոտիվի անձնակազմի՝ բախումը կանխելու կարողությունը և էլ ավելի մեծացնում տրանսպորտային միջոցների վարորդների պատասխանատվությունը գծանցներում վթարներ թույլ չտալու համար:
Գծանցներում վթարների վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ գծանցներում բոլոր վթարները տեղի են ունենում ավտոտրանսպորտային միջոցների վարորդների մեղքով, ովքեր անտեսել են ճանապարհային նշանների պահանջները, խախտել են արագության թույլատրելիությունը և թույլ են տվել անուշադրություն: Վարելու ցածր մշակույթի գինը մարդկային կյանքն է»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների կանխարգելման ուղղությամբ ՀԿԵ-ի համակարգված աշխատանքը, որն իրականացվել է պարեկային ծառայության և ՀՀ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համագործակցությամբ, հանգեցրել է գծանցներում երթևեկության անվտանգության որոշակի կայունացման: Սակայն, 2024թ. ճանապարհատրանսպորտային պատահարների վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ գծանցներում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների ռիսկերի նվազեցման խնդրի լուծումն ավարտված չէ, բարելավման ներուժը սպառված չէ։ 2024թ. սկզբից ՀԿԵ-ի գծանցներում թույլ է տրվել 6 ՃՏՊ, ինչը համապատասխանում է 2023թ. ցուցանիշին:
Նշվում է, որ «Անվտանգության օր» միջոցառման օրը Մասիս-Էջմիածին հատվածում չկարգավորվող գծանցի վրա տեղի է ունեցել ՃՏՊ՝ Գյումրի-Երևան երթուղին իրականացնող ավտոմեքենայի և էլեկտրագնացքի մասնակցությամբ: «Ֆորդ Տրանզիտ» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը կոպտորեն խախտել է ճանապարհային երթևեկության կանոնները, չի արձագանքել մոտեցող գնացքի ձայնային ազդանշաններին և փորձել է դուրս գալ գնացքի դիմաց: Անհայտ պատճառներով ավտոմեքենան կանգ է առել գծանցի վրա, իսկ ավտոմեքենայի վարորդն ու ուղևորը, փրկելով իրենց կյանքը, լքել են գծանցի վրա կանգ առած ավտոմեքենան: Չնայած լոկոմոտիվի անձնակազմի կողմից վթարային արգելակման կիրառմանը, բախումն անհնար է եղել կանխել։ Էլեկտրագնացքը մեքենան քարշ է տվել 50 մետր, ավտոմեքենան դուրս է շպրտվել գծի երթևեկելի հատվածից:
«Երջանիկ պատահականությամբ ուղևորների շրջանում, որոնց թվում եղել են ծերեր և երեխաներ, զոհերից հաջողվել է խուսափել: Վթարի հետևանքով «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն վնասներ է կրել։ Ուղևորատար գնացքը վնասվել է և 1 ժ 20 ր-ով հետաձգվել է դրա ժամանումը: Դա անհարմարություն է ստեղծել գնացքի ուղևորների և կանգառի հարթակներում գնացքին սպասող ուղևորների համար: Մյուս մեքենաների վարորդները կանգնել են գծանցի վրա՝ սպասելով դրա «բացմանը»։ Օպերատիվորեն դեպքի վայր ժամանած պարեկները կազմել եբ համապատասխան փաստաթղթեր՝ վթարի պատճառների հետագա քննության և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին պատճառված վնասը պարզելու համար:
Ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների ամենածանր հետևանքները երթևեկության մասնակիցներին պարտավորեցնում են կառուցողական եզրակացություններ անել իրենց և ուրիշների սխալների կրկնությունը կանխելու վերաբերյալ: Ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտող և դրանով իսկ քաղաքացիների անվտանգությունը վտանգող վարորդների նկատմամբ հասարակության վերաբերմունքը ոչ թե կարեկից պետք է լինի, ինչպես գույքը (մեքենա) կորցրած քաղաքացիների նկատմամբ, այլ բացասական և անհանդուրժող։
Ոչ օրինապահ վարորդների նկատմամբ հանդուրժողականությունը և երթևեկության անվտանգության հարցերում հանդուրժողականությունն անխուսափելիորեն հանգեցնում են ողբերգության: «Անվտանգության օր» ակցիան նպատակ ունի հանրության լայն շերտերի ուշադրությունը հրավիրել ՀՀ քաղաքացիների երթևեկության անվտանգության և անձնական անվտանգության ապահովման վրա»,- հայտնում են ՀԿԵ-ից:

Южно-Кавказская железная дорога провела мероприятие «День безопасности»
«Южно-Кавказская железная дорога» 28 августа 2024г. организовало мероприятие по обеспечению безопасности движения на железнодорожных переездах, целью которого является повышение внимания всех участников дорожного движения к вопросам безопасности и предотвращение дорожно- транспортных происшествий (ДТП) на железнодорожных переездах.
Как передает Арменпресс, акция проходила на переездах с наиболее интенсивным трафиком движения одновременно в 7-и марзах РА с участием представителей правоохранительных органов и органов местного самоуправления. Водителям автотранспортных средств были разъяснены угрозы, которые возникают при нарушении водителями правил пересечения железнодорожных переездов, им были розданы информационные буклеты о правилах безопасного переезда через железнодорожные пути.
«Главный ревизор по безопасности движения поездов ЗАО «ЮКЖД» Сергей Арутюнян отмечает, что «Скорость движения пассажирских поездов в ЗАО «ЮКЖД» в настоящее время превышает 80 км/ч, что увеличивает тормозной путь до 700-800 метров. Это обстоятельство снижает возможность локомотивной бригады предотвратить столкновение и еще более повышает ответственность водителей автотранспортных средств за недопущение ДТП на переездах.
Статистика ДТП на переездах показывает, что все ДТП на железнодорожных переездах происходят по вине водителей автотранспортных средств, которые игнорировали требования дорожных знаков, нарушили скоростной режим, допустили невнимательность. Цена низкой культуры вождения — человеческая жизнь», - говорится в сообщении.
Планомерная работа ЮКЖД по профилактике ДТП во взаимодействии с Дорожной полицией РА и органами местного самоуправления РА привела к определенной стабилизации безопасности движения на переездах. Однако, статистика допущенных в 2024г. ДТП показывает, что задача по снижению рисков ДТП на переездах не завершена, а потенциал улучшений не исчерпан. С начала 2024г на переездах ЗАО «ЮКЖД» допущено 6 ДТП, что соответствует уровню 2023г.
Отмечается, что в день проведения «Дня безопасности» на перегоне Масис-Эчмиадзин на нерегулируемом переезде допущено ДТП с участием автомобиля и электропоезда, следовавшего по маршруту Гюмри- Ереван. Водитель автомобиля «Форд Транзит» грубо нарушил правила дорожного движения, не реагировал на звуковые сигналы приближающегося поезда и пытался «проскочить» перед поездом. По невыясненным причинам автомобиль остановился на переезде, а водитель автомобиля и пассажир, спасая свою жизнь покинули остановившийся на переезде автомобиль, в котором находились 165 пассажиров. Не смотря на применение экстренного торможения со стороны локомотивной бригады предотвратить столкновение было невозможно. Автомобиль был протащен электропоездом на 50 метров иотброшен на обочину пути.
«По счастливой случайности жертв среди пассажиров в числе которых были старики и дети удалось избежать. По причине ДТП ЗАО «ЮКЖД» понесло убытки - пассажирский поезд был поврежден и задержан на перегоне на 1ч 20 мин. Это создало неудобства для пассажиров поезда и пассажиров ожидавших на остановочных платформах задерживающийся поезд. Водители других автомобилей простояли на переезде в ожидании его «открытия». Оперативно приехавшая на место ДТП дорожная полиция составила соответствующие документы для дальнейшего расследования причин ДТП и установления ущерба нанесенного ЗАО «ЮКЖД».
Тяжелейшие последствия нарушений правил дорожного движения обязывают участников движения делать конструктивные выводы по недопущению повторения своих и чужих ошибок.Отношение общества к водителям, нарушающим правила дорожного движения и тем самым ставившим под угрозу безопасность граждан не должно быть сочувствующим, как к гражданам потерявшим имущество (автомобиль), а негативным и нетерпимым.
Терпимость к незаконопослушным водителям и толерантность в вопросах безопасности движения неизбежно приводит к трагедии.
Акция «День безопасности» направлена на привлечение внимания широких слоев населения к обеспечению безопасности движения и личной безопасности граждан Армении», - сообщают из ЗАО «ЮКЖД».