Պենտագոնի ղեկավարը կարգադրել է երկու ավիակիր խումբ թողնել Մերձավոր Արևելքում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը կարգադրել է Մերձավոր Արևելքում պահպանել ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի երկու ավիակիր հարվածային խմբերի ներկայությունը՝ Իսրայելին աջակցելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Պենտագոնը:
«Նախարարը վերահաստատել է Իսրայելի իրավունքը՝ պաշտպանելու իրեն, և Միացյալ Նահանգների վճռականությունը՝ աջակցելու Իսրայելի պաշտպանությանը Իրանի և նրա տարածաշրջանային պրոքսիների սպառնալիքներից: Որպես այդ աջակցության մի մաս՝ նախարարը կարգադրել է, որ տարածաշրջանում պահպանվի երկու ավիակիր հարվածային խմբերի ներկայությունը», - ասվում է Պենտագոնի ներկայացուցիչ Պատրիկ Ռայդերի տարածած մամուլի տեղեկագրում։
Այս որոշման մասին Օսթինը հայտնել է իր իսրայելցի գործընկեր Յոավ Գալանտի հետ հեռախոսազրույցում։
Կողմերը քննարկել են նաև Իսրայելի պատասխանը լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժման գրոհներին:
Օգոստոսի 25-ին «Հեզբոլլահ»-ը գործողություն է իրականացրել՝ ի պատասխան Բեյրութում Իսրայելի հարվածի հետևանքով շարժման բարձրաստիճան հրամանատար Ֆուադ Շուքրի սպանության։ «Հեզբոլլահ»-ի առաջնորդ Հասան Նասրալլան, մեկնաբանելով գործողության մեկնարկը, նշել է, որ շարժման մարտիկները կարողացել են հարված հասցնել Թել Ավիվի մոտ գտնվող Իսրայելի ռազմական հետախուզության «Գլիլոտ» բազային։ Նա նշել է, որ շարժումը գրոհում է միայն ռազմական օբյեկտների վրա, այլ ոչ թե քաղաքացիական։ Նասրալլայի խոսքով՝ օգոստոսի 25-ին իրականացված գրոհի հիմնական թիրախները եղել են հետախուզական ծառայությունների ռազմակայանները և հակաօդային պաշտպանության բազաները:

Глава Пентагона распорядился оставить две авианосные группы на Ближнем Востоке
Министр обороны США Ллойд Остин распорядился оставить на Ближнем Востоке две авианосные ударные группы ВМС США для поддержки Израиля. Как сообщает Арменпресс, Пентагон распространил по этому поводу заявление.
“Госсекретарь подтвердил право Израиля на самооборону и решимость Соединенных Штатов поддержать защиту Израиля от угроз со стороны Ирана и его региональных доверенных лиц. В рамках этой поддержки госсекретарь распорядился сохранить присутствие двух авианосных ударных групп в регионе", - говорится в пресс-релизе, распространенном представителем Пентагона Патриком Райдером.
Об этом решении Остин сообщил в телефонном разговоре со своим израильским коллегой Йоавом Галантом.
Стороны также обсудили ответ Израиля на нападения ливанского движения "Хезболла".
25 августа “Хезболла” провела операцию в ответ на убийство высокопоставленного командира движения Фуада Шукра в результате израильского удара по Бейруту. Лидер "Хезболлы" Хасан Насралла, комментируя начало операции, отметил, что бойцам движения удалось атаковать базу "Глилот" израильской военной разведки под Тель-Авивом. Он отметил, что движение атакует только военные объекты, а не гражданские. По словам Насраллы, основными целями атаки 25 августа были военные базы спецслужб и базы ПВО.