Վրաստանը չի նախատեսում Սահմանադրությունից հանել ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին ինտեգրվելու մասին հոդվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի իշխանությունները չեն պատրաստվում հանել կամ փոփոխել երկրի Սահմանադրության 78-րդ հոդվածը, որտեղ նշվում է ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու՝ հանրապետության ձգտման մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին լրագրողներին հայտնել է հանրապետության վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն։
«Կարող եմ միանշանակ ասել, որ մենք չենք պլանավորում ո՛չ հանել 78-րդ հոդվածը, ո՛չ էլ փոփոխել այն», - նրա խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
«Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» իշխող կուսակցությունն օգոստոսի 20-ին տարածել է հայտարարություն, որտեղ խոսվում է հոկտեմբերի 26-ին նշանակված խորհրդարանական ընտրություններից հետո սահմանադրական մեծամասնություն ստանալու անհրաժեշտության մասին։
Փաստաթղթում «Վրացական երազանքը» թվարկել է մի քանի կետ, թե ինչու է իրեն անհրաժեշտ սահմանադրական մեծամասնությունը խորհրդարանում։ Ի թիվս այլոց հայտարարության մեջ ասված էր, որ իշխող կուսակցությունում բանակցություններ են ընթանում մեկ հարցի շուրջ, որի մասին հայտնի կդառնա ավելի ուշ։ Վրացական մի քանի զանգվածային լրատվամիջոցներ ենթադրել են, որ իշխանությունները քննարկում են ահմանադրությունից 78-րդ հոդվածը հանելու հնարավորությունը։
2017 թվականին Վրաստանի Սահմանադրության մեջ հայտնվել է գրառում սահմանադրական մարմինների կողմից բոլոր հնարավոր միջոցների ձեռնարկման անհրաժեշտության մասին՝ ԵՄ-ին և ՆԱՏՕ-ին երկրի լիակատար ինտեգրումն ապահովելու համար:

Грузия не планирует удалять из Конституции статью об интеграции в ЕС и НАТО
Власти Грузии не собираются удалять или изменять 78-ю статью Конституции страны, в которой упоминается стремление республики к вступлению в ЕС и НАТО. Как передает Арменпресс, об этом журналистам сообщил премьер-министр республики Ираклий Кобахидзе.
"Я могу однозначно сказать, что мы не планируем ни убирать, ни вносить поправки в статью 78", - приводит слова Кобахидзе ТАСС.
Правящая партия "Грузинская мечта - Демократическая Грузия" 20 августа распространила заявление, в котором говорилось о необходимости получить конституционное большинство по итогам парламентских выборов, запланированных на 26 октября.
В документе "Грузинская мечта" перечислила несколько пунктов, для чего ей нужно конституционное большинство в парламенте. В числе прочего в заявлении говорилось, что в правящей партии идут переговоры по одному вопросу, о котором станет известно позже. Несколько грузинских СМИ посчитали, что власти обсуждают возможность изъятия из конституции 78-й статьи.
В 2017 году в Конституции Грузии появилась запись о необходимости принятия конституционными органами всех возможных мер для обеспечения полной интеграции страны в ЕС и НАТО.