Վրաստանի վարչապետը հայտարարել է, որ երկրի խորհրդարանը կարող է միակուսակցական դառնալ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտարարել է, որ եթե հոկտեմբերին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը սահմանադրական մեծամասնություն ստանա, ապա դատական գործընթաց կսկսի նախկին իշխող «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության արգելման համար. այդ ժամանակ ինքնաբերաբար հարց կբարձրանա այս կուսակցության ստացած պատգամավորական մանդատները չեղյալ հայտարարելու վերաբերյալ։
«Ընտրությունների ժամանակ «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության ստացած պատգամավորական մանդատները չեղյալ հայտարարելու որոշումը պետք է կայացնի Վրաստանի Սահմանադրական դատարանը: Միանգամայն տրամաբանական է, որ եթե կուսակցությունն արգելվի, նրա ներկայացուցիչները չեն կարող գտնվել խորհրդարանում», - ասել է Կոբախիձեն։
Պատասխանելով այն հարցին, թե որքանով ժողովրդավարական կլինի միակուսակցական խորհրդարանի ստեղծումը, Կոբախիձեն օրինակ է բերել Մոլդովայի խորհրդարանը, որը միակուսակցական է, սակայն արևմտյան երկրներից ժողովրդավարության խախտման մեղադրանքներ չեն հնչել։
«Խորհրդարանը կմնա ժողովրդավարական, որտեղ իշխող կուսակցությունը կընտրվի սահմանադրական մեծամասնությամբ, և դա սկզբունքորեն կարևոր է։ Մոլդովայի խորհրդարանն այսօր գործնականում միակուսակցական է, բայց ոչ ոք դրա մասին չի խոսում, դա միայն ողջունվում է։ Նույնը կլինի նաև Վրաստանում: «Միասնական ազգային շարժման» արգելումը շատ կարևոր պայման է, որպեսզի Վրաստանը անխոչընդոտ շարունակի իր ուղին դեպի Եվրամիություն», - ասել է Կոբախիձեն։
Ավելի վաղ «Վրացական երազանքն» իր հայտարարության մեջ խոստացել էր, որ հոկտեմբերին կայանալիք ընտրություններից և դրանցում սահմանադրական մեծամասնությամբ հաղթանակ տանելուց հետո դատական գործընթաց կսկսվի «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության արգելման համար. դրա հիմնադիր Միխեիլ Սաակաշվիլին գտնվում է բանտարկության մեջ։

Премьер Грузии заявил, что парламент страны может стать однопартийным
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что если правящая партия “Грузинская мечта” получит конституционное большинство на предстоящих в октябре парламентских выборах, он начнет судебное разбирательство по запрету бывшей правящей партии “Единое национальное движение”. Тогда автоматически встанет вопрос об отмене парламентских мандатов, полученных этой партией.
Об этом, как передает Арменпресс сообщает агентство "Интерфакс".
"Решение об аннулировании депутатских мандатов, полученных партией "Единое национальное движение" в ходе выборов, должен принять Конституционный суд Грузии. Совершенно логично, что в случае запрета партии ее представители не могут находиться в парламенте", - сказал Кобахидзе.
Отвечая на вопрос, насколько демократичным будет создание однопартийного парламента, Кобахидзе привел пример парламента Молдавии, который фактически является однопартийным, но со стороны западных государств обвинений в нарушении демократии не звучало.
"Парламент останется демократичным, в котором правящая партия будет избрана конституционным большинством, и это принципиально важно. Парламент Молдовы сегодня практически однопартийный, но никто об этом не говорит, его только приветствуют. То же произойдет и в Грузии. Запрет "Единого национального движения" является очень важным условием, чтобы Грузия беспрепятственно продолжала движение к Евросоюзу", - сказал Кобахидзе.
Ранее в заявлении "Грузинской мечты" было дано обещание, что после октябрьских выборов и победы в них конституционным большинством будет инициирован судебный процесс по запрету партии "Единое национальное движение", основатель которой Михаил Саакашвили находится в тюремном заключении.