Ջրասույզները Սիցիլիայի ափերին խորտակված զբոսանավից դուրս են բերել 5-րդ զոհի մարմինը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ջրասույզները դուրս են բերել Սիցիլիայի ափերի մոտ օրերս զբոսանավի խորտակվելուց հետո վեց անհետ կորածներից հինգերորդի մարմինը։ Եվս մեկի որոնումները դեռ շարունակվում են։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրին, հաղորդում է, որ օգոստոսի 22-ին փրկարարները գտել են ձեռնարկատեր Մայք Լինչի մարմինը։ Նրա 18-ամյա դուստր Հաննան դեռ անհետ կորած է։ Մյուս չորս զոհերի մարմինները դուրս են բերվել օգոստոսի 21-ին։
Բրիտանական դրոշի ներքո նավարկող 56 մետր երկարությամբ Bayesian առագաստանավը, որտեղ եղել է 22 մարդ (12 հյուր և անձնակազմի 10 անդամ), օգոստոսի 19-ի առավոտյան ջրասույզ է եղել է Պալերմո քաղաքից ոչ հեռու։ Նավը խորտակվել է մի քանի րոպեի ընթացքում, փոթորկի պատճառով:
59-ամյա Լինչը Միացյալ Թագավորության տեխնոլոգիական ոլորտի ամենահայտնի ձեռներեցներից մեկն էր և ընկերներին հրավիրել էր միանալ իրեն զբոսանավում՝ նշելու իր արդարացումը ԱՄՆ-ում խարդախության գործով խոշոր դատավարության ժամանակ:
Բացի Լինչից, զոհերի թվում են աշխարհի խոշորագույն ներդրումային բանկերից մեկի՝ Morgan Stanley International-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ջոնաթան Բլումերը և նրա կին Ջուդին, Clifford Chance ընկերության փաստաբան Քրիս Մորվիլոն և նրա կին Նեդան։
15 մարդ, այդ թվում՝ Լինչի կինը, կարողացել են փրկվել։ Եվս մեկ հոգու՝ նավի շեֆ-խոհարարի մարմինը գտել են աղետից մի քանի ժամ անց։

Водолазы извлекли тело пятой жертвы с затонувшей яхты у берегов Сицилии
Водолазы извлекли тело пятого из шести пропавших без вести после затопления яхты у берегов Сицилии. Поиски еще одного продолжаются.
Как передает Арменпресс, агентство Reuters со ссылкой на свой источник сообщает, что 22 августа спасатели обнаружили тело бизнесмена Майка Линча. Ее 18-летняя дочь Ханна до сих пор пропала. Тела остальных четырех жертв были вывезены 21 августа.
56-метровая парусная яхта Bayesian, ходившая под британским флагом, с 22 людьми на борту (12 гостей и 10 членов экипажа) затонула утром 19 августа недалеко от города Палермо. Из-за шторма корабль затонул за считанные минуты.
59-летний Линч был одним из самых известных британских технологических предпринимателей и пригласил друзей присоединиться к нему на яхте, чтобы отпраздновать его оправдание по крупному делу о мошенничестве в США.
Помимо Линча, среди жертв - председатель совета директоров одного из крупнейших инвестиционных банков мира Morgan Stanley International Джонатан Блумер и его жена Джуди, юрист компании Clifford Chance Крис Морвилло и его жена Неда.
15 человек, включая жену Линча, удалось спасти. Тело еще одного человека, шеф-повара корабля, нашли через несколько часов после катастрофы.