Իրաքը փակում է երկրի օդային տարածքը
Իրաքի իշխանությունները հունիսի 8-ին հայտարարել են անվտանգային միջոցառումների շրջանակում երկրի օդային տարածքը ժամանակավորապես փակելու որոշման մասին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Associated Press լրատվական գործակալությունը։
Իրաքի քաղաքացիական ավիացիայի վարչությունը հայտարարել է, որ օդային տարածքի փակումը «կանխարգելիչ միջոցառում է»՝ ուղղված է քաղաքացիական ավիացիայի անվտանգության և պաշտպանվածության ապահովմանը։
Գերատեսչությունը հավելել է, որ որոշումը ենթակա է շարունակական վերանայման և վերագնահատման, իսկ ավիաընկերությունները և համապատասխան կառույցները կտեղեկացվեն ցանկացած նոր զարգացումների մասին։
Նախօրեին երկրի օդային տարածքում սահմանափակումներ մտցնելու մասին հայտարարել էր նաև Սիրիան։ Մասնավորապես, փակ են Դամասկոսի օդանավակայանը, ինչպես նաև հարավային օդային միջանցքները։
Իսկ Թեհրանի Մեհրաբադ և Իրանի արևմուտքում գտնվող Քերմանշահ միջազգային օդանավակայանները հայտարարել են բոլոր չվերթների չեղարկման մասին։
Իսրայելը և Իրանն ապրիլին հաստատված հրադադարից հետո առաջին անգամ հունիսի 7-ին վերսկսել  հարձակումները։ Պատճառն Իսրայելի կողմից Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում իրանամետ «Հեզբոլլահ» շարժման անդամների դեմ իրականացված հարվածներն էին, որն էլ պաշտոնական Թեհրանն անպատասխան չի թողել։

Ирак закрыл свое воздушное пространство
Иракские власти 8 июня объявили о решении временно закрыть воздушное пространство страны, исходя из мер безопасности. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Associated Press.
Управление гражданской авиации Ирака заявило, что закрытие воздушного пространства является превентивной мерой, направленной на обеспечение безопасности гражданской авиации.
Агентство добавило, что решение подлежит постоянному пересмотру и переоценке, и авиакомпании и соответствующие структуры будут проинформированы о любых новых изменениях.
Сирия также накануне объявила об ограничении воздушного пространства страны. В частности, закрыт аэропорт Дамаска, а также южные воздушные коридоры.
А международные аэропорты “Мехрабад” в Тегеране и аэропорт Керманшаха на западе Ирана объявили об отмене всех рейсов.
7 июня Израиль и Иран возобновили атаки впервые после достижения в апреле соглашения о прекращении огня. Причиной стали удары, нанесенные Израилем по членам проиранского движения “Хезболла” в ливанской столице Бейруте, которые официальный Тегеран не оставил без ответа.