Ռուսաստանն ավիահարվածներ է հասցրել Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի իշխանությունները հայտնել են, որ գիշերը ռուսական ուժերը հրթիռներով և անօդաչու թռչող սարքերով հարվածել են երկրի հյուսիսում գտնվող էներգետիկա ենթակառուցվածքին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերի հրամանատարը հայտնել է, որ ուկրաինական ուժերը խոցել են երեք բալիստիկ հրթիռ և 26 ԱԹՍ-ներից 25-ը, որոնք արձակվել են երկրի ինը շրջանների ուղղությամբ։
Հյուսիս-արևելյան Սումիի շրջանում, որը սահմանակից է Ռուսաստանին, խոցվել է էներգետիկ օբյեկտ, որի պատճառով 72 բնակավայր մնացել է առանց էլեկտրականության։
Տեռնոպիլի շրջանում, ըստ տեղի իշխանությունների, հարվածների է ենթարկվել արդյունաբերական օբյեկտ, խոցվել է վառելիքի պահեստարան։ Տեռնոպիլի վրա ծխի սև ամպեր են կուտակվել, մարդկանց հորդորել են տնից դուրս չգալ։
Կիևը նույնպես ենթարկվել է հարվածների, սակայն լուրջ վնասներ և տուժածներ չկան։
Մոսկվան շարունակում է ավիահարվածներ հասցնել Ուկրաինային այն բանից հետո, ինչ ուկրաինական ուժերն օգոստոսի 6-ին մտել են ՌԴ Կուրսկի մարզ: Ըստ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի՝ երկրի զինված ուժերը Կուրսկում գրավել են 92 բնակավայր և ավելի քան 1250 քառ. կմ տարածք։ Ռուսական ուժերն իրենց հերթին հայտնել են Ուկրաինայի արևելքում որոշակի առաջխաղացման մասին։

Россия нанесла авиаудары по энергетической инфраструктуре Украины
Власти Украины сообщили, что ночью российские войска атаковали энергетическую инфраструктуру на севере страны с помощью ракет и беспилотников. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
Командующий ВВС Украины сообщил, что украинские военные сбили три баллистические ракеты и 25 из 26 зенитных ракет, выпущенных по девяти регионам страны.
На северо-востоке Сумской области, граничащей с Россией, произошло повреждение энергообъекта, в результате чего без электричества остались 72 населенных пункта.
В Тернопольской области, по данным местных властей, пострадал промышленный объект, а также склад топлива. Над Тернополем скопились черные клубы дыма, людей призвали не выходить из домов.
Киев также пострадал, но серьезных разрушений и жертв нет.
Москва продолжает наносить авиаудары по Украине после того, как украинские войска вошли в российскую Курскую область 6 августа. По словам президента Украины Владимира Зеленского, вооруженные силы страны захватили 92 населенных пункта и более 1250 квадратных метров в Курске. км площади. Российские силы, со своей стороны, заявили о некотором прогрессе на востоке Украины.