ՌԴ-ն և Ուկրաինան հայտնել են մեկը մյուսի արձակած ԱԹՍ-ները խոցելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ գիշերը սահմանամերձ երեք մարզերում խոցվել է ուկրաինական 14 անօդաչու թռչող սարք։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ 12 անօդաչու թռչող սարք խոցվել է Կուրսկի մարզում, մեկական՝ Բելգորոդի և Վորոնեժի մարզերում։
Իսկ Ուկրաինայի ռազմաօդային ուժերն իրենց առավոտյան տեղեկագրում հաղորդել են, որ գիշերվա ընթացքում ռուսական բանակը երկու բալիստիկ հրթիռ և 38 կամիկաձե անօդաչու թռչող սարք է արձակել Ուկրաինայի թիրախների ուղղությամբ։ Դրանցից 30-ն, ինչպես պնդում են ուկրաինացի զինվորականները, հաջողվել է խոցել Նիկոլաևի, Վիննիցայի, Սումիի, Կիրովոգրադի, Խերսոնի, Չեռնիգովի, Դնեպրոպետրովսկի և Չերկասիի մարզերում։
Սումիի մարզի վարչակազմն առավոտյան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը հարված է հասցրել Սումի քաղաքի մի քանի ենթակառուցվածքային օբյեկտների։
ՌԴ Կուրսկի մարզում արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ մարտական գործողություններ են ընթանում: Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկին հայտարարել էր, որ ուկրաինական բանակը Կուրսկի մարզում վերահսկում է 1000 քառ. կմ տարածք։ Պատերազմի ուսումնասիրման ամերիկյան ինստիտուտի վերլուծաբանները, սակայն, կասկածանքով են վերաբերվել այս հայտարարություններին՝ նշելով, որ հազիվ թե Ուկրաինան վերահսկի ամբողջ տարածքն իր հայտարարած սահմաններում։
Իսկ Կուրսկի իշխանությունները հայտնել են, որ ուկրաինական ուժերի վերահսկողության տակ է անցել մարզի 28 բնակավայր։

И Россия, и Украина сообщают об уничтожении беспилотников
В Минобороны России заявили, что ночью в трех приграничных районах были сбиты 14 украинских беспилотников.
Как передает Арменпресс, согласно сообщению министерства, в Курской области было сбито 12 БПЛА, и по одному в Белгородской и Воронежской областях.
В утренней сводке ВВС Украины сообщается, что за ночь российская армия выпустила по украинским целям две баллистические ракеты и 38 беспилотников-камикадзе. По данным украинских военных, 30 из них были сбиты в Николаевской, Винницкой, Сумской, Кировоградской, Херсонской, Черниговской, Днепропетровской и Черкасской областях.
Утром администрация Сумской области заявила, что Россия атаковала несколько инфраструктурных объектов города Сумы.
Боевые действия идут уже неделю в Курской области Российской Федерации. Главнокомандующий Вооруженными силами Украины Александр Сырский заявил, что в Курской области украинская армия контролирует площадь в 1000 квадратных километров. Хотя, аналитики Американского института изучения войны отнеслись к этим заявлениям с подозрением, отметив, что это маловероятно.
Но глава Курской области сообщил, что 28 населенных пунктов области перешли под контроль украинских сил.