ՀՀ-ն որևէ երկրի պահանջով իր Սահմանադրությունը չի փոխի. Գևորգ Պապոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները շարունակվում են, որտեղ Հայաստանն ունի իր օրակարգը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե ո՞րն է Ադրբեջանի նպատակը հայ-ադրբեջանական բանակցություններում և արդյոք Հայաստանը կգնա՞ զիջումների, քանի որ Ադրբեջանը շարունակում է նոր պահանջներ դնել և պարտադրում է խաղի իր կանոնները։
«Մենք մեր օրակարգը ունենք, և բանակցությունները շարունակվում են: ԱԳՆ-ի վերջին հայտարարությունը կարդացի, որը նրա մասին էր, որ մեր օրակարգի կարևոր կետերից մեկը երկկողմանի ընդունվել է։ Կարծում եմ՝ սա շատ կարևոր կետ է բանակցությունների շարունակության համար»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի պահանջով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը փոխելու վերաբերյալ հարցին՝ նախարարն ասաց, որ ՀՀ-ն իր Սահմանադրությունը կարող է փոխել, երբ ՀՀ քաղաքացիներն այդպես կորոշեն:
«Որևէ երկրի պահանջով Հայաստանն իր Սահմանադրությունը չի փոխի։ Հայաստանը իր Սահմանադրությունը  կփոխի, թե չի փոխի, դա Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործն է և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, ժողովրդի, սահմանադիրի որոշելիքը»,- եզրափակեց Պապոյանը։

Армения не будет менять свою Конституцию по требованию какой-либо страны: Геворг Папоян
В продолжающихся переговорах между Арменией и Азербайджаном у Армении есть своя повестка. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр экономики Геворг Папоян на брифинге с журналистами, отвечая на вопрос, какова цель Азербайджана на армяно-азербайджанских переговорах и пойдет ли Армения на уступки, поскольку Азербайджан продолжает предъявлять новые требования и навязывать свои правила игры.
“У нас есть наша повестка, и переговоры продолжаются. Я прочитал последнее заявление МИД, в котором говорилось о том, что один из важных пунктов нашей повестки был принят в двустороннем порядке. Я считаю, что это очень важный момент для продолжения переговоров", - сказал он.
Касаясь вопроса изменения Конституции Республики Армения по требованию Азербайджана, министр сказал, что Республика Армения может изменить свою Конституцию, когда это решат граждане Армении.
“Армения не будет менять свою Конституцию по требованию какой-либо страны. Изменит Армения свою Конституцию или нет, это внутреннее дело Республики Армения и граждан Республики Армения, народа, создателя конституции", - заключил Папоян.