Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ Neuralink-ը չիպ է տեղադրել երկրորդ մարդու ուղեղում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իլոն Մասկի Neuralink ընկերությունը հաջողությամբ երկրորդ կամավորի ուղեղում տեղադրել է իր սարքը, որն անդամալույծ բուժառուներին հնարավորություն է տալիս միայն մտքի միջոցով օգտագործել թվային սարքեր։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters գործակալությունը հաղորդում է, որ Neuralink-ը դեռ իր սարքի փորձարկման փուլում է։ Սարքն օգտագործող առաջին բուժառուն հնարավորություն է ստացել խաղալ տեսախաղեր, օգտվել համացանցից, գրառումներ անել սոցիալական ցանցերում և շարժել համակարգչի կուրսորը։
Փոդքաստի ժամանակ չիպի տեղադրման մասին խոսելիս Մասկը շատ մանրամասներ չի հայտնել երկրորդ բուժառուի մասին, բայց նշել է, որ իմպլանտը շատ լավ աշխատում է։ Նա հավելել է, որ այս տարի Neuralink-ն իմպլանտներ կտրամադրի ևս 8 բուժառուի։

Илон Маск объявил, что Neuralink вживил чип в мозг уже второго пациента
Компания Илона Маска "Neuralink" успешно имплантировала свое устройство в мозг уже второго добровольца, которое позволяет парализованным пациентам использовать цифровые устройства с помощью своих мыслей.
Как передает Арменпресс, агентство Reuters сообщило, что Neuralink все еще проводит тестирование своего чипа. Первый пациент, которому был вживлен чип, смог играть в видеоигры, пользоваться интернетом, публиковать сообщения в социальных сетях и перемещать курсор компьютера.
Говоря об установке чипа, Маск не раскрыл многих подробностей о втором пациенте, но отметил, что имплант работает очень хорошо. Он добавил, что в этом году Neuralink вживит импланты еще 8 пациентам.