Բլինքենը G7-ին հայտնել է, որ Իրանը և «Հեզբոլլահ»-ը կարող են առաջիկա 24 ժամում հարվածել Իսրայելին. Axios
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Մեծ յոթնյակի (G7) արտգործնախարարներին ասել է, որ Իրանը և շիա «Հեզբոլլահ» շարժումը կարող են հարձակում սկսել Իսրայելի վրա առաջիկա 24-48 ժամվա ընթացքում, այսինքն՝ հնարավոր է նաև օգոստոսի 5-ին։ «Արմեպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս  մասին հայտնում է Axios լրատվական հարթակը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Ըստ իրավիճակին ծանոթ երեք աղբյուրների՝ Բլինքենը հեռախոսազրույց է նախաձեռնել G7-ի իր գործընկերների հետ՝ փորձելով վերջին պահին հասնել դիվանագիտական ​​ճնշման Իրանի և «Հեզբոլլահ»-ի վրա՝ նվազագույնի հասցնելու նրանց հարվածի մասշտաբները։
Իրանը խոստացել է վրեժ լուծել հուլիսի 31-ին Թեհրանում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեի սպանության համար, որին նախորդել էր Բեյրութում ավիահարվածի հետևանքով «Հեզբոլլահ»-ի հրամանատարներից մեկի սպանությունը։
Զրույցում ԱՄՆ պետքարտուղարն ընդգծել է, որ հնարավոր հարձակման հետևանքները մեղմելը լավագույն միջոցը կլինի տարածաշրջանում լայնամասշտաբ պատերազմը կանխելու համար։
Ըստ աղբյուրների՝ Բլինքենը համոզված է, որ Իրանը և «Հեզբոլլահ»-ը հարվածելու են հրեական պետությանը, սակայն պարզ չէ, թե կոնկրետ ինչ ձևով կիրականացվի հարձակումը։ Նա նշել է, որ Վաշինգտոնը փորձում է հնարավորինս սահմանափակել այս հարձակումը, իսկ հետո մեղմացնել Իսրայելի հնարավոր պատասխանը դրան։
Բլինքենը G7-ի արտգործնախարարներին խնդրել է դիվանագիտական ճնշում գործադրել Իրանի, «Հեզբոլլահ»-ի և Իսրայելի վրա, որպեսզի նրանք առավելագույն զսպվածություն պահպանեն։
Հրատարակության զրուցակիցների խոսքով՝ ԱՄՆ պետքարտուղարը նաև հիասթափություն է հայտնել այն ազդեցության առնչությամբ, որ Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրումն ունեցել է Գազայի հատվածում հրադադարի բանակցությունների վրա։ Բլինքենը նշել է, որ Հանիյեի սպանությունից առաջ կողմերը շատ մոտ էին գործարքի կնքմանը։
Ավելի վաղ Պետքարտուղարությունը հայտնել էր, որ Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել G7-ի արտգործնախարարների հետ։ Ըստ հայտարարության՝ G7-ի արտգործնախարարները կոչ են արել բոլոր կողմերին զերծ մնալ բռնությունից։

Блинкен заявил G7, что Иран и “Хезболла” могут нанести удар по Израилю в ближайшие 24 часа: Axios
Госсекретарь США Энтони Блинкен сообщил министрам иностранных дел Большой семерки (G7), что Иран и шиитское движение “Хезболла” могут нанести удар по Израилю в ближайшие 24-48 часов, возможно и 5 августа. Как передает Армепресс, об этом сообщает новостная платформа Axios со ссылкой на свои источники.
По данным трех источников, знакомых с ситуацией, Блинкен провел телефонные разговоры со своими коллегами по G7, пытаясь в последний момент добиться дипломатического давления на Иран и “Хезболлу” и минимизировать масштабы их удара.
Иран обещал отомстить за убийство 31 июня в Тегеране Исмаила Хании, главы политбюро палестинского радикального движения “Хамас”, которому предшествовало убийство одного из командиров “Хезболлы” в результате авиаудара по Бейруту.
По данным источников, Блинкен убежден, что Иран и “Хезболла” нападут на еврейское государство, однако неясно, как именно будет нанесен удар. Он отметил, что Вашингтон пытается максимально ослабить эту атаку, а затем смягчить возможный ответ Израиля на нее.
Блинкен попросил министров иностранных дел G7 оказать дипломатическое давление на Иран, “Хезболлу” и Израиль, чтобы они сохраняли максимальную сдержанность.
Госсекретарь США также выразил разочарование по поводу влияния, которое эскалация ситуации на Ближнем Востоке оказала на переговоры о прекращении огня в секторе Газа. Блинкен отметил, что до убийства Хании стороны были очень близки к заключению сделки.
Согласно сообщению Госдепартамента, министры иностранных дел стран G7 призвали все стороны воздержаться от насилия.