Պետքարտուղարությունն անդրադարձել է Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձակման հնարավորությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելն, անդրադառնալով Բաքվում պահվող հայ գերիներին և վերջիններիս ազատ արձակման հնարավորություններին, նշել է, որ ցանկացած երկիր պետք է բոլոր կալանավորներին վերաբերվի մարդկայնորեն, արժանապատվորեն և միջազգային իրավունքին համապատասխան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Պատելն այս մասին խոսել է լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում՝ պատասխանելով հարցին, թե Պետքարտուղարությունը հետևո՞ւմ է արդյոք Բաքվում պահվող հայ անձանց, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական նախկին ղեկավարության անդամների շուրջ տիրող իրավիճակին, և կա՞ որևէ տարբերակ, որով ԱՄՆ-ն կարող է օգնել ազատ արձակել այդ անձանց։
Պետքարտուղարության խոսնակի տեղակալը վերահաստատել է, որ Վաշինգտոնը շարունակում է ներգրավված լինել Հարավային Կովկասի հարցերում։
«Երբ խոսքը վերաբերում է կալանավորներին, մենք հստակ և հետևողական ենք եղել, որ ցանկացած երկիր պետք է բոլոր կալանավորներին վերաբերվի մարդկայնորեն, արժանապատվորեն և միջազգային իրավունքին համապատասխան,  պետք է հարգի կալանավորների իրավունքները, և դա շարունակում է ճիշտ լինել այս դեպքում ևս», - ընդգծել է Պատելը։
Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել է Բաքվում պահվող 23 հայ գերու առկայությունը։ Նրանց թվում է նաև Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։ Տարբեր իրավապաշտպանների հայտարարությունների համաձայն՝ Բաքվում պահվող հայերի թիվն ավելի մեծ է, սակայն Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել է 23-ի առկայությունը։

Госдепартамент США о возможности освобождения удерживаемых в Баку армян
Любая страна должна относиться ко всем задержанным гуманно, достойно и в соответствии с международным правом, заявил заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Ведант Патель, комментируя возможность освобождения удерживаемых в Баку армянских пленных.
Как сообщает Арменпресс, об этом Патель говорил в ходе брифинга с журналистами, отвечая на вопрос, отслеживает ли Госдепартамент ситуацию вокруг удерживаемых в Баку армян, в том числе бывших членов военно-политического руководства Нагорного Карабаха, и есть ли какой-либо вариант, с помощью которого США могут помочь освободить этих людей.
Заместитель пресс-секретаря госминистерства подтвердил, что Вашингтон продолжает участвовать в вопросах Южного Кавказа.
“Что касается заключенных, мы четко и последовательно заявляли, что любая страна должна обращаться со всеми заключенными гуманно, с достоинством и в соответствии с международным правом, должна уважать права заключенных, и это остается верным и в данном случае. - подчеркнул Патель.
Азербайджан официально подтвердил наличие 23 армянских пленных, содержащихся в Баку. Среди них и бывшее военно-политическое руководство Нагорного Карабаха. По заявлениям различных правозащитников, число задержанных в Баку армян больше, но Азербайджан официально подтвердил наличие 23.