Մակրոնն ընդունել է վարչապետի հրաժարականը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ընդունել է վարչապետ Գաբրիել Ատալի հրաժարականը։ Ատալի գլխավորած կառավարությունը, սակայն, կշարունակի աշխատանքը մինչև նոր կառավարության ձևավորումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France24 պարբերականը։
Խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններում հաղթանակ տարած «Նոր ժողովրդական ճակատ» ձախ դաշինքը առայժմ չի համաձայնության չի հասել նոր վարչապետի թեկնածուի շուրջ։
Ատալի գլխավորությամբ ժամանակավոր կառավարությունը կշարունակի զբաղվել ընթացիկ հարցերով, սակայն չի կարող խորհրդարան ներկայացնել նոր օրենքներ կամ լուրջ փոփոխություններ կատարել, նշել են փորձագետները։ Ժամանակավոր կառավարությունը նաև պետք է երաշխավորի հուլիսի 26-ին Փարիզում մեկնարկող Օլիմպիական խաղերի սահուն ընթացքը։
Հուլիսի 7-ին խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթանակ էր տարել «Նոր ժողովրդական ճակատ» դաշինքը՝ 577-տեղանոց խորհրդարանում ստանալով 193 մանդատ։ Սակայն դաշինքին չի հաջողվել բացարձակ մեծամասնություն ստանալ, այնպես որ, ձախ կուսակցությունները ստիպված կլինեն կոալիցիա ձևավորել։
Ընտրությունների արդյունքներով, Մակրոնի «Միասին» կենտրոնամետ կոալիցիան ստացել է 164 մանդատ, իսկ Մարին Լը Պենի և Ժորդան Բարդելլայի ծայրահեղ աջ «Ազգային միավորումը»՝ 143։

Macron accepts PM Attal's resignation
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. French President Emmanuel Macron accepted the resignation of Prime Minister Gabriel Attal on Tuesday, France24 reports citing the presidential office. Attal will lead a caretaker government with restricted powers until a new government is named.
The leftist New Popular Front alliance has still not managed to name a consensus candidate for prime minister after snap legislative elections earlier this month.
The caretaker government will run current affairs in the eurozone's second-largest economy but cannot submit new laws to parliament or make any major changes, France24 adds, citing experts. Its role will include making sure that the Olympics, that start on July 26, run smoothly.
This period would also give political parties more time to build a governing coalition after the July 7 election runoff left the National Assembly without an overall majority.
A broad alliance – called New Popular Front (NFP) – of Socialists, Communists, Greens and the hard-left France Unbowed (LFI) won the most seats, with 193 in the 577-strong lower chamber.