Մակրոնն ընդունել է վարչապետի հրաժարականը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ընդունել է վարչապետ Գաբրիել Ատալի հրաժարականը։ Ատալի գլխավորած կառավարությունը, սակայն, կշարունակի աշխատանքը մինչև նոր կառավարության ձևավորումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France24 պարբերականը։
Խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններում հաղթանակ տարած «Նոր ժողովրդական ճակատ» ձախ դաշինքը առայժմ չի համաձայնության չի հասել նոր վարչապետի թեկնածուի շուրջ։
Ատալի գլխավորությամբ ժամանակավոր կառավարությունը կշարունակի զբաղվել ընթացիկ հարցերով, սակայն չի կարող խորհրդարան ներկայացնել նոր օրենքներ կամ լուրջ փոփոխություններ կատարել, նշել են փորձագետները։ Ժամանակավոր կառավարությունը նաև պետք է երաշխավորի հուլիսի 26-ին Փարիզում մեկնարկող Օլիմպիական խաղերի սահուն ընթացքը։
Հուլիսի 7-ին խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլում հաղթանակ էր տարել «Նոր ժողովրդական ճակատ» դաշինքը՝ 577-տեղանոց խորհրդարանում ստանալով 193 մանդատ։ Սակայն դաշինքին չի հաջողվել բացարձակ մեծամասնություն ստանալ, այնպես որ, ձախ կուսակցությունները ստիպված կլինեն կոալիցիա ձևավորել։
Ընտրությունների արդյունքներով, Մակրոնի «Միասին» կենտրոնամետ կոալիցիան ստացել է 164 մանդատ, իսկ Մարին Լը Պենի և Ժորդան Բարդելլայի ծայրահեղ աջ «Ազգային միավորումը»՝ 143։

Макрон принял отставку премьер-министра
Президент Франции Эммануэль Макрон принял отставку премьер-министра Габриэля Атталя. Однако правительство, возглавляемое Атталем, продолжит работу до тех пор, пока не будет сформировано новое правительство. Как передает Арменпресс, об этом сообщает France24.
Левый блок “Новый народный фронт”, победивший на парламентских выборах, пока не достиг согласия относительно кандидатуры нового премьер-министра.
Правительство во главе с Атталем хотя и продолжит заниматься текущими вопросами, но не сможет принумать новые законы или вносить серьезные изменения в состав парламента, отмечают эксперты. Это правительство также должно гарантировать бесперебойное проведение Олимпийских игр, которые начнутся 26 июля в Париже.
7 июля альянс “Новый народный фронт” одержал победу во втором туре парламентских выборов, получив 193 мандата в 577-местном парламенте. Однако блоку не удалось получить абсолютное большинство, поэтому левым партиям придется сформировать коалицию.
По итогам выборов коалиция Макрона “Вместе” получила 164 мандата, а ультраправый “Национальный союз” Марин Ле Пен и Джордана Барделлы - 143.