ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը պատրաստ է նպաստել հեռանկարային ապագայի և արդյունքներին միտված «Ապագայի Պակտի» ընդունմանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ՄԱԿ կայուն զարգացման բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի նախարարական հատվածում իր ելույթի ժամանակ:
«Ինձ համար պատիվ է ելույթ ունենալ Բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի նախարարական հատվածում:
Այս տարվա ֆորումի թեման չէր կարող ավելի արդիական լինել, քանի որ համաշխարհային հանրությունը բախվում է բազմաթիվ փոխկապակցված մարտահրավերների և ճգնաժամերի՝ փորձելով կատարել կայուն զարգացման նպատակների խոստումը:
2023թ. սեպտեմբերին ընդունված քաղաքական հռչակագիրն ընդգծեց, որ 2030թ. օրակարգը մնում է կայուն զարգացման հասնելու մեր հիմնական ճանապարհային քարտեզը, մինչդեռ կայուն զարգացման նպատակները և դրանց թիրախները միտված են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և հասնել գենդերային հավասարության և բոլոր կանանց ու աղջիկների դերի ամրապնդմանը հասնելուն:
Այնուամենայնիվ, ինչպես ընդգծել է Գլխավոր քարտուղարն իր վերջին զեկույցում, բազմաթիվ համընկնող ճգնաժամերը բացասաբար են ազդել կայուն զարգացման նպատակների իրականացման գլոբալ առաջընթացի վրա՝ բարձրացնելով աղքատության մեջ հայտնված մարդկանց թիվը, թուլացնելով պարենային անվտանգությունը, մեծացնելով անհավասարությունը և ընդլայնելով գենդերային խզումը՝ խոցելի խմբերի վրա հատուկ ազդեցությամբ: Ուժի կիրառումը, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները և էթնիկ զտումները շարունակում են ձևավորել միջազգային հարաբերությունները։
Միջազգային հանրության համերաշխությունն ու արդյունավետ համագործակցությունը վճռորոշ նշանակություն ունեն այս բացասական միտումը փոխելու և ապագա սերունդների համար ավելի ապահով և լավ աշխարհ թողնելու համար: Հավաքականորեն որպես համաշխարհային հանրություն, մենք կարող ենք իրականացնել հավակնոտ և փոխակերպող փոփոխություններ, երբ լինի բավարար քաղաքական կամք և վճռականություն:
Այստեղ կցանկանայի նշել այն հարցապնդումը, թե արդյոք մենք ի վիճակի ենք ոչ միայն մեր ձայնը լսելի դարձնել, այլ նաև օրինակով ցույց տալ, որ նման միտումի փոփոխությունը հնարավոր է:
Հայաստանն այն երկրների թվում էր, որոնք վերջին չորս տարիների ընթացքում ստիպված էին դիմակայել բազմաթիվ ճգնաժամերի: Մինչ մենք փորձում էինք մյուս երկրների նման հաղթահարել համաշխարհային համաճարակը, դրան զուգահեռ լայնածավալ պատերազմը, ագրեսիան Հայաստանի դեմ, Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման և էթնիկ զտումների հետևանքով շուրջ 115.000 հայերի ներհոսքը ՀՀ կայուն զարգացման նպատակների իրականացման ուղղությամբ մեր գործադրած ջանքերը լուրջ վտանգի տակ դրեցին: Այնուամենայնիվ, անկախ բոլոր մարտահրավերներից, Հայաստանը հավատարիմ մնաց կայուն զարգացման նպատակների խոստմանը և իր ժողովրդի համար իրական փոփոխությունների կյանքի կոչմանը՝ կառուցելով ամուր ժողովրդավարական ինստիտուտներ, պաշտպանելով մարդու իրավունքները և օրենքի գերակայությունը, նպաստելով սոցիալական ներառականությանը, գենդերային հավասարությանը և երիտասարդության հնարավորությունների խթանմանը: Մարդը կենտրոնական դեր է խաղում մեր Կառավարության՝ 2030թ. օրակարգի իրականացման ջանքերում»,- իր ելույթում նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ խոստանալով ավելի ուշ ներկայացնել Հայաստանի երրորդ կամավոր ազգային զեկույցը, որը կարևոր փորձ է՝ գնահատելու կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու առաջընթացն ու մարտահրավերները՝ միաժամանակ բացահայտելով քաղված դասերը:
Եզրափակելով ելույթը՝ Արարատ Միրզոյանը վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը 2030թ. օրակարգի իրականացմանը և ավելի լավ վերականգնելու ջանքերին՝ ոչ ոքի չթողնելով հետևում:
«Մինչ մոտենում ենք ապագայի գալիք գագաթաժողովին, Հայաստանը պատրաստ է նպաստել հեռանկարային ապագայի և արդյունքներին միտված «Ապագայի Պակտի» ընդունմանը»,- նշեց նա:

Армения подтверждает приверженность реализации Повестки до 2030 года: выступление министра ИД РА на Политическом форуме ООН по устойчивому развитию
Армения готова внести свой вклад в принятие Пакта будущего. Как передает Арменпресс, это подтвердиил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян, выступая в министерском сегменте Политического форума высокого уровня ООН по устойчивому развитию.
“Для меня большая честь выступить на министерском сегменте Политического форума высокого уровня.
Тема Форума этого года как нельзя более актуальна, поскольку мировое сообщество, стремясь достичь целей устойчивого развития (ЦУР), сталкивается со многими взаимосвязанными вызовами и кризисами.
В Политической декларации, принятой в сентябре 2023 года, подчеркнуто, что повестка на период до 2030 года остается нашей всеобъемлющей дорожной картой для достижения целей устойчивого развития, так как эти цели и их задачи направлены на реализацию прав человека для всех, на достижение гендерного равенства и расширение прав и возможностей всех женщин и девушек.
Тем не менее, как подчеркнул Генеральный секретарь в своем последнем докладе, многочисленные пересекающиеся кризисы негативно повлияли на глобальный прогресс в достижении целей устойчивого развития, поскольку увеличилось число людей, оказавшихся в нищете, ослабилась продовольственная безопасность, увеличились неравенство и гендерный разрыв, что особо отразилось на уязвимых группах. Применение силы, грубые нарушения прав человека, этнические чистки продолжают определять международные отношения.
Солидарность и эффективное сотрудничество международного сообщества имеют решающее значение для изменения этой негативной парадигмы и создания более безопасного и лучшего мира для будущих поколений. Коллективно, как мировое сообщество, мы сможем осуществить далеко идущие и преобразующие изменения при наличии достаточной политической воли и решимости.
И я хотел бы задать вопрос, способны ли мы не только озвучивать, но и показывать на собственном примере, что такое изменение парадигмы возможно.
Армения среди тех стран, которые за последние четыре года столкнулись с последствиями многочисленных кризисов. Параллельно тому, как мы наравне с другими странами боролись с глобальной пандемией, мы пережили широкомасштабную войну и акты агрессии против Армении, а вследствие блокады и этнической чистки в Нагорном Карабахе в Армению переехали почти 115 000 армян, и это все поставило под угрозу наши усилия по обеспечению устойчивого развития. Тем не менее, несмотря на все вызовы, Армения по-прежнему привержена реализации целей устойчивого развития и осуществлению реальных перемен в интересах своего народа путем укрепления демократии, обеспечения прав человека и верховенства права, содействия социальной интеграции, гендерного равенства и расширения прав и возможностей молодежи. Человек занимает центральное место в усилиях нашего правительства по продвижению Повестки на период до 2030 года”, - отметил министр.
Завершая свое выступление, Арарат Мирзоян подтвердил приверженность Армении реализации Повестки на период до 2030 года и принципу “делать лучше, чем было, не оставляя никого в стороне”.
"Приближаясь к предстоящему саммиту будущего, Армения готова содействовать принятию Пакта будущего, ориентированного на перспективное будущее и результаты", - заключил министр.