Բուլղարիան, Հունաստանը և Ռումինիան ռազմական միջանցք կստեղծեն ՆԱՏՕ-ի արևելյան թևում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիայի, Հունաստանի և Ռումինիայի պաշտպանության նախարարները ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում ստորագրել են մտադրությունների նամակ՝ ստեղծելու ընդհանուր ռազմական նյութատեխնիկական միջանցք՝ դաշինքի արևելյան թև զորքերի օպերատիվ տեղափոխման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Հունաստանի պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասը։
«Բուլղարիայի և Ռումինիայի իմ պաշտոնակիցների՝ պարոն Աթանաս Զապրյանովի և պարոն Անջել Տիլվարի հետ մենք ստորագրեցինք մտադրությունների նամակ՝ ստեղծելու ռազմական շարժունակության ներդաշնակեցված միջանցք», - ասել է Հունաստանի ՊՆ ղեկավարը X սոցիալական հարթակում:
Նա հավելել է, որ նախարարներն աշնանը կհանդիպեն Ալեքսանդրուպոլիս քաղաքում՝ քննարկելու այդ նախագծի իրականացման հարցը։
Հուլիսի 8-ին հունական Kathimerini թերթը հաղորդել էր, որ ռազմական միջանցքը, ենթադրաբար, ռազմական ցանցի մեջ կմիավորի ռազմավարական նշանակություն ունեցող չորս նավահանգստային քաղաքներ՝ Սալոնիկը, Ալեքսանդրուպոլիսը, Վառնան և Կոնստանտինիցան: Դա պետք է դաշինքի երկրներին թույլ տա արագ ռազմական ուժեր տեղափոխել «Եվրոպայի ներսում և նրա սահմաններից դուրս»։
Հունիսի 4-ին բրիտանական The Daily Telegraph թերթը գրել էր, որ ՆԱՏՕ-ն նախատեսում է ստեղծել մի քանի ցամաքային միջանցք դաշինքի զորքերի արագ տեղափոխման համար՝ ՆԱՏՕ-ի երկրներից մեկի վրա ՌԴ-ի հնարավոր հարձակման դեպքում: Ենթադրվում է, որ անհրաժեշտության դեպքում դրանք կկարողանան փոխարինել հիմնական միջանցքին, որը ենթադրում է ամերիկյան զորքերի ափհանում Ռոտերդամի նավահանգստում և երկաթուղով դրանց արագ տեղափոխում Լեհաստան՝ Նիդեռլանդների և Գերմանիայի տարածքով:

Болгария, Греция и Румыния создадут военный коридор на восточном фланге НАТО
Министры обороны Болгарии, Греции и Румынии на полях саммита НАТО подписали письмо о намерении создать общий военный логистический коридор для оперативной переброски войск на восточный фланг блока. Как передает Арменпресс, об этом сообщил министр обороны Греции Никос Дендиас.
“Вместе с моими коллегами из Болгарии и Румынии, господином Атанасом Запряновым и господином Анджелом Тылвэром, мы подписали письмо о намерениях создать согласованный коридор военной мобильности”, - написал министр обороны Греции в социальной сети X.
Он добавил, что министры встретятся осенью в городе Александруполис, чтобы обсудить реализацию этого проекта.
8 июля греческая газета Kathimerini сообщила, что военный коридор должен соединить в военную сеть четыре стратегически важных портовых города - Салоники, Александруполис, Варну и Константиницу. Он  позволить странам блока быстро перемещать военные силы “внутри Европы и за ее пределами”.
4 июня британская газета The Daily Telegraph написала, что НАТО планирует создать несколько сухопутных коридоров для быстрой переброски войск альянса в случае возможного нападения России на одну из стран НАТО. В случае необходимости они, как предполагается, смогут заменить основной коридор, предполагающий высадку американских войск в порту Роттердам и их быструю транспортировку по железной дороге в Польшу через Нидерланды и Германию.