ԱԺ նախագահը ԱՄՆ կոնգրեսական պատվիրակությանն է ներկայացրել ՀՀ կառավարության մշակած «Խաղաղության խաչմերուկ»–ը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը մեծապես կարևորում է Միացյալ Նահանգների դերը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում են Ազգային ժողովից՝ այս մասին ընդգծել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հուլիսի 5–ին ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակության ընդունելության ընթացքում:
Նեղ կազմով տեղի ունեցած զրույցին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը, որին մասնակցել են նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ:
Ողջունելով պատվիրակության ժամանումը Հայաստան՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ին՝ Հայաստանի ժողովրդավարական տեսլականին շարունակական աջակցության համար:
«ԱՄՆ-ն շարունակաբար աջակցել է Հայաստանի ժողովրդավարական տեսլականին եւ զգալիորեն նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ օրենքի գերակայության ամրապնդմանն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությանը: Այս համատեքստում մենք մեծապես կարեւորում ենք Միացյալ Նահանգների դերը մեր տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման գործընթացում եւ բարձր գնահատում ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը, ժողովրդավարությանը, տարածքային ամբողջականությանը եւ սահմանների անխախտելիությանը՝ հիմնված 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Քննարկումների առանցքում են եղել խաղաղության պայմանագրին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հայրենադարձությանը եւ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը վերաբերող հարցերը: Ամերիկացի հյուրերին է ներկայացվել ՀՀ կառավարության մշակած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը:

Спикер НС представил делегации Конгресса США разработанный правительством РА «Перекресток мира»
Как передает Арменпресс, в Управлении по связям с общественностью и коммуникации Национального Собрания Республики Армения сообщили, что об этом заявил спикер НС Ален Симонян во время приема 5 июля делегации Конгресса во главе с сенатором США Роджером Уикером.
За встречей в малой группе последовало заседание расширенной группы, в котором также приняли участие депутаты НС РА.
Приветствуя прибытие делегации в Армению, спикер НС РА поблагодарил США за постоянную поддержку демократического видения Армении.
«Соединенные Штаты постоянно поддерживают демократическое видение Армении и вносят значительный вклад в укрепление демократических институтов, верховенства закона и защиту прав человека в Армении. В этом контексте мы придаем большое значение роли США в процессе установления мира в нашем регионе и высоко ценим поддержку США суверенитета, независимости, демократии, территориальной целостности и нерушимости границ Армении на основе Алма-Атинской декларации 1991 года", - сказал Ален Симонян.
В центре обсуждений были мирный договор, армяно-турецкие отношения, возвращение армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане, и сохранение армянского исторического и культурного наследия Нагорного Карабаха. Американским гостям был представлен проект «Перекресток мира», разработанный правительством РА.