Լուսանկարների շնորհիվ տեսնում ենք Հայաստանի պատմությունը. ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանն այցելեց «Արմենպրես»-ի ցուցահանդես
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան հուլիսի 2-ին «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանի ուղեկցությամբ այցելեց գործակալության «Դարի վավերագրություն» ցուցահանդես, որը բացվել է Հայաստանի նկարիչների միությունում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նազարյանը Նիլակշի Սահա Սինհային ծանոթացրեց ցուցահանդեսում զետեղված ավելի քան 90 լուսանկարներին, որոնք ընդգրկում են 1950-ից 1990 թվականները:
«Այս լուսանկարների շնորհիվ տեսնում ենք Հայաստանի պատմությունը, որ կերտվել է երկար տարիների ընթացքում, տեսնում ենք նշանավոր անհատների: Այսօր բազմաթիվ հուշարձաններ, փողոցներ, պողոտաներ կրում են այդ անհատների անունները: Նրանց լուսանկարները տեսնելը, նրանց ժամանակներին առնչվելը հիանալի է: «Արմենպրես»-ը հրաշալի աշխատանք է կատարել, և ես հույս ունեմ, որ  գործակալությունը կշարունակի հանդես գալ նման ցուցադրություններով»,-նշեց Նիլակշի Սահա Սինհան:
«Դարի վավերագրություն» ցուցահանդեսում ներառված բացառիկ արխիվային լուսանկարների միջոցով հնարավոր է թերթել անցյալի էջերը և «հանդիպել» ականավոր արվեստագետների, մարզիկների, քաղաքական և ռազմական գործիչների, գիտնականների, վերհիշել երկրի և աշխարհի համար կարևոր իրադարձությունները, պատմամշակութային հուշարձանների կառուցման և վերականգնման պատմությունը:
Ցուցադրությունը, որը նախորդ տարի բաց էր ընդամենը մեկ օր՝ նշանավորելու գործակալության հիմնադրման 105-ամյակը, հունիսի 27-ին համալրված նմուշներով բացվել է Երևանի սրտում՝ Հայաստանի նկարիչների միությունում:
«Ցուցադրված ավելի քան 9 տասնյակ լուսանկարները փաստում են՝ «Արմենպրես»-ի ֆոտոխցիկից չի վրիպել ոչինչ. այս կադրերը բոլորիս մտապատկերում կենդանացնում են այն իրադարձությունները, որոնց մասին միշտ լսել ենք, կարդացել, ու յուրաքանչյուրս ստեղծել ենք այդ իրադարձությունների մեր պատկերացումները, իսկ այսօրվա ցուցադրությունը մեզ մտովի այդ ժամանակներ տեղափոխվելու և իրական պատմությանը հաղորդակից դառնալու հնարավորություն է ստեղծում:  «Արմենպրես»-ը մեկ միլիոնից ավելի լուսանկար ունի: Թվային դարաշրջանը մեզ հնարավորություն է տալիս օրական ստեղծվող մի քանի տասնյակի հասնող ֆոտոնյութերը միանգամից պահպանել ֆոտոպահոցներում՝ ճիշտ մակագրմամբ, ժամանակակից լեզվով ասած՝ ճիշտ թեգավորմամբ, սակայն մենք մեր պահոցներում թվայնացման սպասող հարյուր հազարավոր ժապավեններ ունենք, որոնց ուսումնասիրությունը մեզ թեմատիկ ցուցադրությունների հարուստ նյութ է տալիս»,-ցուցահանդեսի բացմանը նշել էր Նարինե Նազարյանը:

Thanks to the photos, we see the history of Armenia: Indian Ambassador to Armenia visits Armenpress exhibition
YEREVAN, JULY 2, ARMENPRESS.  Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to Armenia, Nilakshi Saha Sinha, accompanied by Narine Nazaryan, Director of Armenpress state news agency, visited the agency's "Documenting the Century" exhibition, opened at the Artists' Union of Armenia. Nazaryan introduced Nilakshi Saha Sinha to more than 90 photographs included in the exhibition, covering the years 1950 to 1990.
"Thanks to these photos, we witness the history of Armenia, shaped over many years, and we see renowned individuals. Today, many monuments, streets, and avenues bear the names of these individuals. Viewing their photographs from that era is truly delightful. Armenpress has done a commendable job, and I hope that the agency will continue to present such exhibitions," said Nilakshi Saha Sinha.
Due to the exclusive archival photos featured in the "Documenting the Century" exhibition, visitors can delve into history and meet prominent artists, athletes, political and military figures, and scientists, while recalling significant events for the country and the world, including the history of constructing and restoring historical and cultural monuments.
The exhibition, which last year was open for just one day to commemorate the 105th anniversary of the agency's founding, has opened on June 27 at the Artists Union of Armenia in the heart of Yerevan.
"More than ninety photos presented prove that Armenpress' camera missed nothing: these photos bring to life the events we have always heard and read about, with each of us forming our own ideas about these events. Today's exhibition gives us the opportunity to mentally transport ourselves to those times and acquaint ourselves with real history.
Armenpress has over one million photos. The digital age enables us to immediately store several tens of photo materials daily in our photo archives, with correct captions, with proper tagging. However, we have hundreds of thousands of tapes waiting for digitization in our archives, the study of which provides us with rich material for thematic exhibitions," said the agency director Nazaryan.