Իրանի նախագահական ընտրությունների առաջին փուլը լի էր անակնկալներով. իրանագետի վերլուծությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանում կայացած նախագահական ընտրությունների առաջին փուլն իրականում լի էր անակնկալներով, ընտրապայքարն ունեցավ անսպասելի ընթացք, քանի որ հաղթողի հավակնորդները վերջնարդյունքում փոխվեցին։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց իրանագետ Ժաննա Վարդանյանը՝ անդրադառնալով Իրանում կայացած նախագահական ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքներին։
«Ամենասկզբում առաջատարը համարվում էր խորհրդարանի խոսնակ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը, թեկնածուների գրանցումից և քարոզարշավի մեկնարկից հետո շատերը կարծում էին, որ հիմնական պայքարը կընթանա նրա և Իրանի առողջապահության նախկին նախարար,  ռեֆորմիստական թևի ներկայացուցիչ Մասուդ Փեզեշքիանի միջև, սակայն նախընտրական պայքարի ու հատկապես հեռուստաբանավեճերից հետո Փեզեշքիանն իր պոպուլիստական հայտարարությունների շնորհիվ կարողացավ բավականին մեծ ուշադրություն գրավել իր անձի նկատմամբ՝ դառնալով հիմնական հավակնորդը։ Այդ մասին էին վկայում նաև Իրանում անցկացված նախնական սոցիոլոգիական հարցումները, որոնք արտացոլվեցին ընտրությունների առաջին փուլում»,- ասաց Վարդանյանը։
Իրանագետի դիտարկմամբ՝ եթե առաջին փուլում պահպանողականներին հաջողվեր միավորվել մեկ թեկնածուի շուրջը, գուցե, նրանք կունենային հաղթելու ավելի մեծ հնարավորություններ, և ընտրական գործընթացը կավարտվեր մեկ փուլով։
«Բայց այժմ ընտրությունների երկրորդ փուլի նախաշեմին պահպանողականները միավորվել են և իրենց աջակցությունն են հայտնել միջուկային հարցերով նախկին բանակցող և Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդում Խամենեիի ներկայացուցիչ Սայիդ Ջալիլիին։ Այդուհանդերձ, նույնիսկ այդ պարագայում դժվար է կանխատեսել, թե ով կհաղթի՝ հաշվի առնելով, որ շատ թեժ պայքար է ընթանում, և երկու ճամբարներն էլ գործի են դնում հնարավոր բոլոր լծակները՝ ավելի շատ ձայներ ստանալու համար»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Իրանագետի խոսքով՝ եթե նախկինում եղել է ընտրությունների երկրորդ փուլ, ապա այդ գործընթացի նկատմամբ սովորաբար ցուցաբերվել է մեծ հետաքրքրություն, և մասնակցությունը եղել է բավականին բարձր, սակայն վերջին տարիներին իրավիճակը որոշակիորեն փոխվել է՝ պայմանավորված հասարակական, սոցիալական մի շարք խնդիրներով և այն հանգամանքով, որ մարդիկ պահանջում են ավելի խորքային ու համակարգային փոփոխություններ։ Այդուհանդերձ, մեր զրուցակիցը դժվարացավ ասել, թե հուլիսի 5-ին նախանշված երկրորդ փուլի ընտրությունների ժամանակ ինչպիսին կլինի մասնակցության աստիճանը։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե երկու թեկնածուներից որևէ մեկի ընտրվելու պարագայում ինչպես կզարգանան հայ-իրանական հարաբերությունները՝ Վարդանյանը շեշտեց, որ Իրանի քաղաքականությունը պայմանավորված չէ միայն նախագահի ինստիտուտով, այլ խարսխված է համակարգային հենքի վրա։ Ըստ այդմ՝ նախագահի որոշմամբ չէ, որ արտաքին քաղաքական գիծ է փոխվում, դա կատարվում է համակարգի միջոցով։
«Եթե ընտրվի Ջալիլին, ապա հայ-իրանական հարաբերություններում առանձնակի փոփոխություններ չեն լինի, և վերջինս կշարունակի նույն քաղաքականությունը, որը որդեգրել էր Ռայիսին։ Եթե ընտրվի Փեզեշքիանը, ապա այդ դեպքում մի փոքր բարդ է կանխատեսել, թե ինչ քայլեր կկատարի նա այդ պաշտոնում։ Հաշվի առնելով վերջինիս թյուրքախոս լինելը, նախկինում նրա կողմից հնչած խնդրահարույց հայտարարությունները հայ-իրանական հարաբերությունների վերաբերյալ, չեմ կարծում, որ մեզ համար ցանկալի է նրա հաղթանակը։ Այդ դեպքում չի բացառվում, որ տեղային մակարդակում Փեզեշքիանի իշխանության գալը կարող է որոշ չափով բացասաբար ազդել հայ-իրանական օրակարգի վրա։ Բայց կրկնում եմ, դա միանշանակ չէ՝ հաշվի առնելով Իրանի ինստիտուտների համակարգային բարդ բնույթն ու համակարգային մոտեցումը»,- ասաց իրանագետը։
Վարդանյանի կարծիքով՝ եթե անգամ ընտրվի բարեփոխական գործիչը, ապա նրա համար շատ դժվար կլինի գործել, քանի որ իշխանության մյուս ճյուղերում պահպանողականներն են, հետևաբար ցանկացած քաղաքականություն իրագործելիս՝ Փեզեշքիանը բախվելու է պահպանողականներին, ինչպես եղավ նախկին նախագահ Ռոհանիի կառավարման ժամանակ՝ հատկապես նրա պաշտոնավարման վերջին տարիներին, երբ խորհրդարանի հետ ուներ սուր հակասություններ։
Իրանի նախագահի թեկնածուներից ոչ մեկը չի ստացել ձայների 50 տոկոսից ավելին, հուլիսի 5-ին հանրապետությունում տեղի կունենա նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը:
Առաջին փուլի նախնական արդյունքներով՝ Իրանի առողջապահության նախկին նախարար,  ռեֆորմիստական թևի ներկայացուցիչ Մասուդ Փեզեշքիանը հավաքել է ավելի քան 10,4 մլն ձայն, իսկ նրա գլխավոր մրցակից,  պահպանողական թևի թեկնածու Իրանի անվտանգության խորհրդում հոգևոր առաջնորդ Սաիդ Ջալիլին ՝ ավելի քան 9,4 մլն: Ընդհանուր առմամբ՝ հաշվարկվել է ավելի քան 24,4 մլն քվեաթերթիկ:

Первый тур президентских выборов в Иране был полон сюрпризов: анализ ираниста
Первый тур президентских выборов в Иране был полон сюрпризов, выборы приняли неожиданный оборот, поскольку в конечном результате изменились претенденты на победу.
Такое мнение в беседе с Арменпресс высказала иранист Жанна Варданян, касаясь результатов первого тура президентских выборов в Иране.
“Изначально лидером считался спикер Меджлиса Мохаммад-Багер Галибаф. После регистрации кандидатов и начала предвыборной кампании многие думали, что основная борьба развернется между ним и бывшим министром здравоохранения Ирана, представителем реформистского крыла Масудом Пезешкианом, но после предвыборной кампании и особенно теледебатов Пезешкиану, благодаря своим популистским заявлениям, удалось привлечь довольно большое внимание и стать основным претендентом. Об этом свидетельствуют и предварительные социологические опросы, проведенные в Иране, которые нашли отражение в первом туре выборов”, - сказала Жанна Варданян.
По мнению иранского эксперта, если бы в первом туре консерваторам удалось бы объединиться вокруг одного кандидата, возможно, у них было бы больше шансов на победу, и избирательный процесс завершился бы в один тур.
“Но сейчас, накануне второго тура выборов, консерваторы объединились и выразили поддержку Саиду Джалили, бывшему переговорщику по ядерным вопросам и представителю Хаменеи в Высшем совете национальной безопасности. Однако даже в этом случае трудно предугадать, кто победит, учитывая, что идет очень горячая борьба, и оба лагеря используют все возможные рычаги, чтобы получить больше голосов”, - заметила наша собеседница.
По словам ираниста, если в прошлом бывал второй тур выборов, то обычно к этому процессу проявлялся большой интерес, и явка бывала довольно высокой, однако в последние годы ситуация несколько изменилась, что обусловлено рядом общественных, социальных проблем и тем обстоятельством, что люди требуют более глубоких и системных изменений. Однако, наша собеседница затруднилась ответить, какова будет степень участия во втором туре выборов, намеченных на 5 июля.
Касаясь вопроса, как будут развиваться армяно-иранские отношения в случае избрания одного из этих двух кандидатов, Жанна Варданян подчеркнула, что политика Ирана обусловлена не только институтом президента, она опирается на системную основу. Соответственно, изменение внешнеполитической линии происходит не по решению президента, а через систему.
“Если будет избран Джалили, то особых изменений в армяно-иранских отношениях не произойдет, он продолжит ту же политику, которую проводил Раиси. Если будет избран Пезешкиан, то в этом случае немного сложно предсказать, какие шаги он предпримет на этом посту. Учитывая его тюркоязычность, проблемные заявления, сделанные им в прошлом по поводу армяно-иранских отношений, я не думаю, что его победа будет желательна для нас. В этом случае не исключено, что приход к власти Пезешкиана на местном уровне может в некоторой степени негативно повлиять на армяно-иранскую повестку. Но повторю, это не однозначно, учитывая системный сложный характер и системный подход институтов Ирана”, - сказала иранист.
Жанна Варданян считает, даже если будет избран реформаторский деятель, ему очень трудно будет работать, поскольку в других ветвях власти есть консерваторы. И, следовательно, при проведении любой политики Пезешкиан будет сталкиваться с консерваторами, как это бывало при правлении бывшего президента Рухани, особенно в последние годы его пребывания у власти, когда у него были острые противоречия с Меджлисом.
Ни один из кандидатов в президенты Ирана не набрал более 50 % голосов, 5 июля в стране состоится второй тур президентских выборов.
По предварительным результатам первого тура бывший министр здравоохранения Ирана, представитель реформаторского крыла Масуд Пешешкиан набрал более 10,4 миллиона голосов, его основной соперник, кандидат от консервативного крыла, духовный лидер в Совете безопасности Ирана Саид Джалили - более 9,4 миллиона.