ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի նախագահի թեկնածուներից ոչ մեկը չի ստացել ձայների 50 տոկոսից ավելին, հուլիսի 5-ին հանրապետությունում տեղի կունենա նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնել է «Tasnim» գործակալությունը «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում՝ վկայակոչելով ընտրական հանձնաժողովի տվյալները։
Առաջին փուլի նախնական արդյունքներով՝ Իրանի առողջապահության նախկին նախարար,  ռեֆորմիստական թևի ներկայացուցիչ Մասուդ Պեզեշքիանը հավաքել է ավելի քան 10,4 մլն ձայն, իսկ նրա գլխավոր մրցակից,  պահպանողական թևի թեկնածու Իրանի անվտանգության խորհրդում հոգևոր առաջնորդ Սաիդ Ջալիլին ՝ ավելի քան 9,4 մլն: Ընդհանուր առմամբ հաշվարկվել է ավելի քան 24,4 մլն քվեաթերթիկ:

Ни один из кандидатов в президенты Ирана не набрал более 50 процентов голосов, 5 июля в республике состоится второй тур президентских выборов.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство "Tasnim" в своем Telegram-канале со ссылкой на данные избирательной комиссии.
По предварительным итогам первого тура, бывший министр здравоохранения Ирана, представитель реформистского крыла Масуд Пезешкиан набрал более 10,4 миллиона голосов, а его главный конкурент, кандидат консервативного крыла в Совбезе Ирана, духовный лидер Саид Джалили, более 9,4 млн. Всего было подсчитано более 24,4 миллиона бюллетеней.