Տարածաշրջանի խաղաղությունը ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև Կենտրոնական Ասիայի խնդիրն է. Ջեյմս Օ’Բրայեն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ’Բրայենի դիտարկմամբ՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատումը հանդիսանում է ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև Կենտրոնական Ասիայի երկրների խնդիրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Օ’Բրայենը հայտարարել է՝ անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք վերջինս պատրաստվո՞ւմ է Ադրբեջան կատարելիք այցի շրջանակներում նախագահ Իլհամ Ալիևին հստակ ուղերձ հղել այն մասին, որ Հայաստանի դեմ հետագա ցանկացած սպառնալիքը կամ ագրեսիան հետևանքներ կունենան։
«Նախագահ Ալիևի հետ մենք շատ հստակ ենք. եկել է խաղաղություն հաստատելու ժամանակը։ Եվ դա ոչ միայն Ադրբեջանի խնդիրն է, որը հուսով է, որ իրեն կհարգեն որպես համաշխարհային առաջնորդ, երբ կհյուրընկալի COP29-ը, այլ նաև ողջ տարածաշրջանի և Կենտրոնական Ասիայի խնդիրն է: Այս բոլոր երկրներն աշխարհի այլ վայրեր այժմ արտահանումներն իրականացնում են միայն Չինաստանի կամ Ռուսաստանի տարածքով, և որպեսզի ելք ունենան, պետք է աշխատեն իրականացնել Ադրբեջանով։ Մի երթուղին անցնում է Վրաստանի տարածքով՝ դեպի Սև ծով, իսկ մյուսը՝ հավանական շատ ավելի մեծ երթուղի, կանցնի Ադրբեջանի, Հայաստանի և Թուրքիայի տարածքով: Եվ այս առումով մեզ անհրաժեշտ է խաղաղության պայմանագիր Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև՝ վերջ դնելու պատերազմին և սարսափելի հակամարտությանը, որը գոյություն ունի 90-ականներից։ Մեր ուղերձն այն է, որ եկել է խաղաղության ժամանակը»,- հայտարարել է  Օ’Բրայենը:
Նա նաև հավելել է, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ շփումներում ԱՄՆ-ի պաշտոնյաներն անդրադառնում են երկրում մարդու իրավունքները հարգելու կարևորությանը:
«Սա եղել է նաև պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև վերջին օրերին տեղի ունեցած զրույցի ընթացքում»,- եզրափակել է Օ’Բրայենը։

По мнению помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймса О'Брайена, установление мира на Южном Кавказе является задачей не только Азербайджана, но и стран Центральной Азии.
Как передает Арменпресс, О'Брайен заявил об этом, отвечая на вопрос, готов ли он в ходе предстоящего визита в Азербайджан донести до президента Алиеву четкий сигнал о том, что любая дальнейшая угроза или агрессия против Армении будет иметь последствия.
Джеймс О'Брайен ответил, что они с президентом Алиевым довольно определенны. Пришло время - установить мир. И это задача не только Азербайджана, который надеется, что его зауважают как мирового лидера, когда он  примет COP29, это задача всего региона и Центральной Азии. Все эти страны сейчас осуществляют экспорт в другие регионы мира только через территорию Китая или России, а чтобы иметь выход, им следует попытаться сделать это через Азербайджан. Один маршрут пролегает через Грузию к Черному морю, а другой, потенциально гораздо более крупный, пройдет через Азербайджан, Армению и Турцию. И в связи с этим нам нужен мирный договор между Азербайджаном и Арменией, чтобы положить конец войне и ужасному конфликту, существующему с 90-х годов. Наше послание заключается в том, что “что пришло время заключить мир”.
Он также добавил, что в своих контактах с президентом Азербайджана официальные лица США отмечают и важность соблюдения прав человека в стране.