ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստան-Իրան պետական սահմանին, «մարիխուանա» և «կոկաին» տեսակի թմրամիջոցների ներմուծման փորձի համար, ձերբակալվել է Իրանի քաղաքացի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի Հանրապետության Պետական եկամուտների կոմիտեն:
«Օրերս Պետական եկամուտների կոմիտեի պետական սահմանի ցամաքային անցման կետերում մաքսային սպասարկման և հսկողության վարչության թիվ 14-րդ բաժնի աշխատակիցները մաքսային հսկողություն են իրականացրել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Ագարակ մաքսային անցման կետ ժամանած մարդատար տրանսպորտային միջոցի նկատմամբ: ԻԻՀ հաշվառման «Պեժո» մակնիշի ավտոմեքենայի մաքսային հսկողության, այդ թվում՝ ռենտգեն տեսազննման արդյունքում կասկածներ են առաջացել, որ տրանսպորտային միջոցում հնարավոր է առկա լինի գաղտնարան։ Միաժամանակ, մաքսային մարմիններին կասկածելի է թվացել նաև հիշյալ տրանսպորտային միջոցի վարորդի վարքագիծը։
ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացված հետագա մաքսային հսկողության շրջանակում, հիշյալ ավտոմեքենան ենթարկվել է խորը զննման: Տրանսպորտային միջոցի նստատեղի թիկնակի մեջ հայտնաբերվել են ավելի քան 12,1 կգ քաշով «մարիխուանա» և շուրջ 4,42 գրամ «կոկաին» տեսակի թմրամիջոցներին նմանվող զանգվածներ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Փաստի առթիվ կազմված նյութերը փոխանցվել են ՀՀ քննչական կոմիտե, որտեղ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 399-րդ հոդվածի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ԻԻՀ քաղաքացի Ա.Ա.-ն ձերբակալվել է:

YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. An Iranian citizen was arrested for attempting to smuggle marijuana and cocaine across the Armenia-Iran state border,reported the State Revenue Committee of the Republic of Armenia.
According to the source, during further customs control conducted jointly with employees of the SRC anti-smuggling department, the vehicle underwent a thorough inspection. More than 12.1 kg of marijuana and approximately 4.42 grams of cocaine-like substances were found in the vehicle.
The materials related to the incident were transferred to the Investigative Committee of the Republic of Armenia, where the Iranian citizen, A.A., was arrested under criminal proceedings initiated pursuant to Article 399 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
Note: Everyone charged with a criminal offence shall be presumed innocent until proven guilty in a manner prescribed by the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia and found guilty by a court decision that has entered into legal force.