Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների խոշտանգումները միջազգային հանրության կողմից պետք է արժանանան պատշաճ գնահատականի. ՀՀ ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պետք է մեկտեղել ջանքերն՝ ամենօրյա աշխատանքով Հայաստանում այնպիսի միջավայրի ձևավորման նպատակով, որտեղ խոշտանգումներն ու վատ վերաբերմունքի այլ ձևերը բացառված կլինեն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը՝ Խոշտանգումների զոհերի աջակցության միջազգային օրվա առթիվ իր ուղերձում:
«Հունիսի 26-ին նշվում է ՄԱԿ-ի կողմից հռչակված` Խոշտանգումների զոհերի աջակցության միջազգային օրը:
Կանխարգելման ազգային մեխանիզմի կարգավիճակով Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունն ուղղված է մեր երկրում խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի այլ ձևերի կանխարգելմանը:
Տարեկան ու արտահերթ զեկույցներում Պաշտպանը մշտապես է ընդգծել վատ վերաբերմունքի հետևանքով պատճառված ոչ նյութական վնասի հատուցման և աջակցման այլ մեխանիզմների բացակայությունը։ Սա առաջնահերթ խնդիր է, որը պետության կողմից պետք է պատշաճ հասցեավորվի։
Խիստ կարևոր է նաև խոշտանգում վերապրած անձանց և նրանց ընտանիքներին հոգեբանական, բժշկական և սոցիալ-վերականգնողական ծառայությունների տրամադրումը»,- ասված է ուղերձում:
ՀՀ ՄԻՊ-ը խիստ մտահոգիչ է համարում այն հանգամանքը, որ Պաշտպանի աշխատակազմում շարունակվում են դիմում-բողոքներ և ահազանգեր ստացվել քրեակատարողական հիմնարկներում, ոստիկանությունում, քննչական մարմիններում խոշտանգման առերևույթ դեպքերի վերաբերյալ։
«Պետությունը պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկի խոշտանգման դեպքերը կանխարգելելու ուղղությամբ։ Ավելին, այդ դեպքերին պետք է արձագանքել արագ ու համարժեք, հետևողական լինել արդյունավետ քննության ապահովման և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու տեսանկյունից։ Այդ առումով մեր պետությունում առկա են տարատեսակ խնդիրներ, որոնք ունեն շուտափույթ հաղթահարման անհրաժեշտություն։
Վստահ եմ` պետք է մեկտեղենք ջանքերը` մեր ամենօրյա աշխատանքով Հայաստանում այնպիսի միջավայրի ձևավորման նպատակով, որտեղ խոշտանգումներն ու վատ վերաբերմունքի այլ ձևերը բացառված կլինեն։
Ցանկանում եմ հատուկ անդրադարձ կատարել ադրբեջանական իշխանությունների որդեգրած քաղաքականությանը, այդ թվում` Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիներին ու քաղաքացիական անձանց խոշտանգումների ու անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու առումով։ Այդ հանգամանքն անընդունելի է ժամանակակից քաղաքակիրթ աշխարհի որդեգրած բոլոր արժեքների տեսանկյունից, և միջազգային հանրության կողմից պետք է արժանանան պատշաճ գնահատականի»։,- եզրափակվում է Անահիտ Մանասյանի ուղերձը:

Пытки армянских военнопленных в Азербайджане должны получить надлежащую оценку международного сообщества: Омбудсмен Армении
Необходимо ежедневной работой и совместными усилиями создать в Армении такую атмосферу, которая бы исключала пытки и другие формы жестокого обращения. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила Защитник прав человека (ЗПЧ) РА Анаит Манасян в своем обращении по случаю Международного дня поддержки жертв пыток.
“26 июня отмечается Международный день поддержки жертв пыток, провозглашенный Организацией Объединенных Наций.
Деятельность Защитника прав человека как национального превентивного механизма направлена на предотвращение пыток и других форм жестокого обращения в нашей стране.
В годовых и внеочередных докладах Защитник всегда указывал на отсутствие компенсаций нематериального ущерба, причиненного жестоким обращением, а также других механизмов поддержки. Это приоритетный вопрос, который должен достойным образом решаться государством.
Также очень важно оказывать жертвам пыток и их семьям психологические, медицинские и социально-реабилитационные услуги ", - говорится в обращении ЗПЧ.
Омбудсмен РА считает крайне тревожным тот факт, что в аппарат ЗПЧ продолжают поступать жалобы и предупреждения об очевидных случаях пыток в пенитенциарных учреждениях, полиции и следственных органах.
“Государство должно предпринять четкие шаги для предотвращения случаев пыток. Более того, необходимо быстро и адекватно реагировать на эти случаи, быть последовательными в обеспечении эффективного расследования и привлечения виновных к ответственности. В этом смысле в нашем государстве существуют различные проблемы, которые необходимо решать как можно быстрее.
Уверена, мы должны объединить наши усилия и повседневной работой создать в Армении такую среду, где будут исключены пытки и другие формы жестокого обращения.
Хотела бы особо отметить политику, проводимую азербайджанскими властями, в том числе пытки и бесчеловечное обращение с армянскими военнопленными и гражданскими лицами, содержащимися в Азербайджане. Это неприемлемо с точки зрения всех ценностей, принятых в современном цивилизованном мире, и они должны быть надлежащимобразом оценены международным сообществом", - отмечается в обращении Омбудсмена РА Анаит Манасян.