ԵԽ հանձնաժողովի զեկույցում անդրադարձ է կատարվել Բաքվի գործողությունների հետևանքով ԼՂ-ի հայաթափմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի հանձնաժողովի 2023 թվականի վերաբերյալ հրապարակված տարեկան զեկույցում նշվում է, որ նույն թվականի սեպտեմբերի 19-20-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ռազմական գործողության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100․000 հայեր լքել են իրենց տները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԽՌԱ-ի հրապարակած զեկույցում ամրագրվում է այն փաստը, որ ադրբեջանական իշխանությունների ռազմական գործողությունների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ժողովուրդ հանդիսացող հայերը, լքելով իրենց հազարամյա բնօրրանը, բնակություն են հաստատել Հայաստանի Հանրապետությունում։
Զեկույցում նաև նշված է, որ Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրները շարունակել են պայքարել աշխարհի անկայուն մասերից ապաստան հայցողների ժամանումներին համարժեք արձագանքելու համար։
«Քանի դեռ տեղահանված անձանց իրենց երկրներ անվտանգ վերադարձի պայմաններ ստեղծված չեն, ընդունող պետությունները պետք է երկարաժամկետ քաղաքականություն մշակեն՝ ապահովելու բնակարանային, զբաղվածության, կրթության, առողջապահական և սոցիալական ծառայությունների համարժեք հասանելիություն», - ընդգծվել է հրապարակված զեկույցում։

The European Council Commission report highlights depopulation from Nagorno-Karabakh caused by actions by Baku
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS.The annual report of the Council of Europe Commission against Racism and Intolerance for 2023 states that more than 100,000 Armenians in Nagorno-Karabakh fled their homes as a result of the Azerbaijani military operation on September 19-20 of that year.
The report confirms that as a result of Azerbaijani military actions, Armenians, who are the native people of Nagorno-Karabakh, were forced to leave their thousand-year-old homeland and relocate to the Republic of Armenia.
It also noted that Council of Europe member states are trying to respond proportionately to the arrival of asylum-seekers from unstable parts of the world.
“Until conditions are created for the safe return of displaced people to their countries, host states must develop long-term policies that ensure adequate access to housing, employment, education, health care and social services,” the report emphasizes.