ԵԽ հանձնաժողովի զեկույցում անդրադարձ է կատարվել Բաքվի գործողությունների հետևանքով ԼՂ-ի հայաթափմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ պայքարի հանձնաժողովի 2023 թվականի վերաբերյալ հրապարակված տարեկան զեկույցում նշվում է, որ նույն թվականի սեպտեմբերի 19-20-ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ռազմական գործողության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100․000 հայեր լքել են իրենց տները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԵԽՌԱ-ի հրապարակած զեկույցում ամրագրվում է այն փաստը, որ ադրբեջանական իշխանությունների ռազմական գործողությունների հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ ժողովուրդ հանդիսացող հայերը, լքելով իրենց հազարամյա բնօրրանը, բնակություն են հաստատել Հայաստանի Հանրապետությունում։
Զեկույցում նաև նշված է, որ Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրները շարունակել են պայքարել աշխարհի անկայուն մասերից ապաստան հայցողների ժամանումներին համարժեք արձագանքելու համար։
«Քանի դեռ տեղահանված անձանց իրենց երկրներ անվտանգ վերադարձի պայմաններ ստեղծված չեն, ընդունող պետությունները պետք է երկարաժամկետ քաղաքականություն մշակեն՝ ապահովելու բնակարանային, զբաղվածության, կրթության, առողջապահական և սոցիալական ծառայությունների համարժեք հասանելիություն», - ընդգծվել է հրապարակված զեկույցում։

В докладе комиссии СЕ есть обращение к теме принудительного перемещения армян из Нагорного Карабаха в результате действий Баку
В ежегодном докладе комиссии Совета Европы по борьбе с расизмом и нетерпимостью за 2023 год, говорится, что более 100 000 армян Нагорного Карабаха покинули свои дома в результате военной операции Азербайджана 19-20 сентября того же года.
Как передает Арменпресс, в докладе подтверждается факт, что в результате военных действий властей Азербайджана армяне, являющиеся коренным народом Нагорного Карабаха, покинув свою тысячелетнюю колыбель, переселились в Республику Армения.
Также сказано, что государства-члены Совета Европы пытаются соразмерно реагировать на прибытие просителей убежища из нестабильных частей мира.
“Пока не будут созданы условия для безопасного возвращения перемещенных лиц в свои страны, принимающие государства должны разработать долгосрочную политику, обеспечивающую адекватный доступ к жилью, занятости, образованию, здравоохранению и социальным услугам”, - подчеркнуто в опубликованном докладе.