Բայդենը Ստոլտենբերգի հետ քննարկել է իրադրությունն Ուկրաինայում և Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հունիսի 17-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ Սպիտակ տանը կայացած հանդիպմանը  քննարկել է իրադրությունն Ուկրաինայում և Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Սպիտակ տունը՝ ամփոփելով զրույցի արդյունքները։
«Նախագահը ողջունել է այն քայլերը, որոնք ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները ձեռնարկում են Ուկրաինային աջակցելու և գործընկերային հարաբերությունները խորացնելու համար, այդ թվում՝ Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում: Նախագահ Բայդենը և գլխավոր քարտուղար Ստոլտենբերգը նաև քննարկել են զգալի առաջընթացը պաշտպանության ծախսերի բնագավառում», - գրված է հաղորդագրությունում։
Կողմերը շեշտել են նաև այն, որ իրենց ռազմական ծախսերը մինչև ՀՆԱ-ի 2 %-ի կհասցնեն ռեկորդային թվով՝ 23 դաշնակիցներ, ինչն «ավելի քան կրկնակի աճ է նախագահ Բայդենի կողմից պաշտոնն ստանձնելուց ի վեր»:

Biden and NATO Secretary General discuss Ukraine and Indo-Pacific situations
YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS. The US President Joe Biden and NATO Secretary General Jens Stoltenberg discussed the situation in Ukraine and the Indo-Pacific region during their meeting in Washington on June 17, according to a press release from the White House.
“The President welcomed steps NATO Allies are taking to support Ukraine and to deepen partnerships, including in the Indo-Pacific. President Biden and Secretary General Stoltenberg also discussed significant progress on defense spending,” the press release reads.
The parties also emphasized that a record 23 Allies will reach NATO’s threshold, committing 2% of their GDP to defense spending, which is “a more than two-fold increase since President Biden took office.”