Բայդենը Ստոլտենբերգի հետ քննարկել է իրադրությունն Ուկրաինայում և Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հունիսի 17-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ Սպիտակ տանը կայացած հանդիպմանը  քննարկել է իրադրությունն Ուկրաինայում և Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Սպիտակ տունը՝ ամփոփելով զրույցի արդյունքները։
«Նախագահը ողջունել է այն քայլերը, որոնք ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները ձեռնարկում են Ուկրաինային աջակցելու և գործընկերային հարաբերությունները խորացնելու համար, այդ թվում՝ Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում: Նախագահ Բայդենը և գլխավոր քարտուղար Ստոլտենբերգը նաև քննարկել են զգալի առաջընթացը պաշտպանության ծախսերի բնագավառում», - գրված է հաղորդագրությունում։
Կողմերը շեշտել են նաև այն, որ իրենց ռազմական ծախսերը մինչև ՀՆԱ-ի 2 %-ի կհասցնեն ռեկորդային թվով՝ 23 դաշնակիցներ, ինչն «ավելի քան կրկնակի աճ է նախագահ Բայդենի կողմից պաշտոնն ստանձնելուց ի վեր»:

Байден обсудил со Столтенбергом ситуацию на Украине и в Индо-Тихоокеанском регионе
Президент США Джо Байден 17 июня на встрече в Белом доме с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом обсудил ситуацию на Украине и в Индо-Тихоокеанском регионе.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Белый дом, подводя итоги беседы.
“Президент приветствовал шаги, предпринимаемые союзниками по НАТО для поддержки Украины и углубления партнерских отношений, в том числе в Индо-Тихоокеанском регионе. Президент Байден и генсек Столтенберг также обсудили значительный прогресс в области расходов на оборону”, - говорится в сообщении.
Стороны также подчеркнули, что военные расходы 23 союзников (рекордное количество) будут увеличены, доведя их до 2% ВВП, “это более чем в два раза больше [стран] с момента вступления президента Байдена в должность”.