ԿԲ կանխատեսմամբ՝ տարեվերջին գնաճը կլինի 1.5-1.7 տոկոսի միջակայքում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կենտրոնական բանկը կանխատեսում է, որ 2024-ի վերջին գնաճը կլինի 1.5-1.7 տոկոսի միջակայքում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը խորհրդարանում ԿԲ-ի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդման ներկայացմանը:
«2024 թվականի անցած 5 ամիսների ընթացքում Հայաստանում ցածր գնաճային միջավայրը պահպանվել է: 2024-ի մայիսին 12-ամսյա գնաճը կազմել է 0.3 տոկոս, ինչը զգալիորեն ցածր է մեր միջնաժամկետ նպատակային ցուցանիշից»,-ասաց ԿԲ նախագահը:
Գալստյանը դա հիմնականում պայմանավորեց արտաքին հատվածից փոխանցվող գնանկումային ազդեցություններով: Ներմուծված պարենային ապրանքները գները նվազել են:
12-ամսյա բնականոն գնաճը դեռևս գտնվում է բացասական տիրույթում:
Նվազել է արտաքին պահանջարկի հետ կապ ունեցող ծառայությունների գնաճը՝ արտահայտելով արտաքին պահանջարկի աճի դանդաղման միտումները: Մինչդեռ արտագնա զբոսաշրջության հետ կապված ծառայությունների՝ այդ թվում օդային տրանսպորտի և միջազգային հանգստի կազմակերպման ծառայությունների գնաճը շարունակում է պահպանվել բարձր մակարդակում:
«Դրամավարկային քաղաքականության ծրագրում ներկայացվող սցենարների համաձայն՝ 2024-ի կարճաժամկետ հորիզոնում գնաճը կպահպանվի նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում: Տարեվերջին գնաճը կլինի 1.5-1.7 տոկոսի միջակայքում»,-ասաց ԿԲ նախագահը:

Инфляция по итогам года будет в пределах 1,5-1,7% - прогноз ЦБ
Центральный банк Армении прогнозирует, что инфляция по итогам 2024 года будет находиться в диапазоне 1,5-1,7%.
Как передает "Арменпресс", об этом заявил президент ЦБ Мартин Галстян на представлении в парламенте годового отчета о деятельности Центрального банка.
"В течение последних 5 месяцев 2024 года в Армении сохранялась низкая инфляционная среда. В мае 2024 года 12-месячная инфляция составила 0,3%, что значительно ниже нашего среднесрочного целевого показателя", - сказал президент ЦБ.
Галстян объяснил это главным образом дефляционными эффектами, передаваемыми из внешнего сектора. Цены на импортированные продовольственные товары упали.
Естественная инфляция за 12 месяцев пока находится в отрицательной области.
Инфляция услуг, связанных с внешним спросом, снизилась, отражая тенденции замедления роста внешнего спроса. При этом инфляция услуг, связанных с выездным туризмом, включая авиаперевозки и международные туристические услуги, продолжает оставаться на высоком уровне.
"Согласно сценариям, представленным в программе финансово-кредитной политики, в краткосрочном горизонте 2024 года инфляция останется ниже целевого уровня. По итогам года инфляция будет в пределах 1,5-1,7 процента", - сказал президент ЦБ.