Իսրայելի բանակը Ռաֆահում գտնվող պաղեստինցիներին տարհանման հրահանգ է տվել վերահաս ռազմական գործողության պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի բանակը Գազայի հատվածի Ռաֆահ քաղաքի արևելքում գտնվող պաղեստինցիներին տարհանվելու հրահանգ է տվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ)։
Ըստ ԻՊԲ-ի տարածած հայտարարության՝ պաղեստինցիներին արաբերենով թռուցիկներ են բաժանվել, հաղորդագրություններ ուղարկվել և ԶԼՄ-ների միջոցով տեղեկացվել է, որ մի շարք հատվածներից հարկավոր է «անմիջապես տարհանվել դեպի ալ Մուվասիում գտնվող ընդլայնված հումանիտար տարածք»։
«Այդ տարածքներում մնալը վտանգի տակ է դնում ձեր կյանքը», - նշված է հաղորդագրությունում։
Իսրայելի բանակը նաև հայտնել է, որ շուտով ռազմական գործողություն է սկսելու «տարածքում գործող ահաբեկչական կազմակերպությունների դեմ»։
ԻՊԲ-ն նման հայտարարություն է անում այն ժամանակ, երբ հրադադարի և գերիների վերադարձի շուրջ բանակցություններ են ընթանում։ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը մայիսի 5-ին հայտարարել է, որ պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը լուրջ չի վերաբերվում հրադադարի գործարքին, և նախազգուշացրել է «շատ մոտ ապագայում Ռաֆահում հզոր գործողության մասին»։
Նախարարի հայտարարությանը նախորդել էր ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումը Իսրայելի Քերեմ Շալոմ անցակետի վրա, որով հումանիտար օգնություն էր մատակարարվում Գազայի հատվածին։ Հարձակման հետևանքով իսրայելցի 3 զինվոր էր զոհվել։
Ըստ Reuters գործակալության՝ Իսրայելը հայտնել է, որ Ռաֆահից 10 արկ է արձակվել անցակետի վրա, որն այժմ փակվել է հումանիտար օգնությամբ բեռնատարների համար։ Մյուս անցակետերը բաց են մնում։
ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից հետո Իսրայելը ավիահարված է հասցրել Ռաֆահում գտնվող մի տան, որի հետևանքով, ըստ պաղեստինյան առողջապահական իշխանությունների, 3 մարդ է զոհվել, մի քանիսը՝ վիրավորվել։ Իսրայելը հաստատել է հակահարձակումը՝ ասելով, որ հարվածել է արձակման կայանքին, որտեղից ՀԱՄԱՍ-ն արկեր էր արձակել, ինչպես նաև մոտակա ռազմական կառույցի։
Ըստ Գազայի իշխանությունների՝ կեսգիշերից առաջ Իսրայելը ավիահարված է հասցրել Ռաֆահում գտնվող ևս մեկ տան, որի հետևանքով 9 պաղեստինցի է զոհվել, այդ թվում՝ մեկ երեխա։ Գազայի իշխանությունները նշել են, որ մայիսի 5-ին իսրայելական հարվածներից զոհերի թիվը հասել է առնվազն 19-ի։
Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պատերազմը սկսվել է հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների հարձակումից հետո, որի հետևանքով Իսրայելում 1200 մարդ էր զոհվել, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվել։ Իսրայելի ռազմական գործողությունների ընթացքում Գազայի հատվածում, ըստ տեղի իշխանությունների, զոհվել է ավելի քան 34 600 մարդ, վիրավորների թիվը գերազանցել է 77 000-ը։

Israeli army tells Palestinians to evacuate parts of Rafah ahead of an expected assault
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. The Israeli army has told Palestinians to begin evacuating eastern Rafah, according to an Israeli Defense Force statement on Monday, signaling that a ground invasion is imminent.
People were told to move to Al-Muwasi, an Israeli-declared humanitarian area near the coast.
“Remaining in these areas puts your lives in danger. The IDF is about to operate with force against the terror organization in the area you currently reside,” the IDF statement reads.
According to the Associated Press, on Sunday, Defense Minister Yoav Gallant claimed Hamas wasn’t serious about a deal and warned of “a powerful operation in the very near future in Rafah.”
His comments came after Hamas attacked Israel’s Kerem Shalom crossing point for delivering assistance, killing three soldiers.
According to Reuters, Israel's military said 10 projectiles were launched from Rafah in southern Gaza towards the area of the crossing, which it said was now closed to aid trucks going into the coastal enclave. Other crossings remained open. Hamas' armed wing said it fired rockets at an Israeli army base by the crossing, but did not confirm where it fired them from.
Shortly after the Hamas attack, an Israeli airstrike hit a house in Rafah killing three people and wounding several others, Palestinian medics said. The Israeli military confirmed the counter-strike, saying it struck the launcher from which the Hamas projectiles were fired, as well as a nearby "military structure", Reuters adds.
Just before midnight, an Israeli air strike killed nine Palestinians, including a baby, in another house in Rafah, Gaza health officials said. They said the new strike increased the death toll on Sunday to at least 19 people.
The war began after Hamas stunned Israel with a cross-border raid on Oct. 7 in which 1,200 people were killed and 252 hostages taken, according to Israeli tallies.
More than 34,600 Palestinians have been killed and more than 77,000 have been wounded in Israel's assault, according to Gaza's health ministry.