Գազայում հայտնել են ռազմական գործողությունների ընթացքում գրեթե 33 000 պաղեստինցիների մահվան մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուրջ 33 000 պաղեստինցիներ են զոհվել Գազայի հատվածում իսրայելական ուժերի ռազմական գործողության մեկնարկից ի վեր, ավելի քան 75 500 մարդ վիրավորվել է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս տվյալները հրապարակել է պաղեստինյան անկլավի առողջապահության նախարարությունը։
«2023 թվականի հոկտեմբերից Գազայի հատվածում իսրայելական ագրեսիայի զոհերի թիվը հասել է 32 975-ի, վիրավորվել է առնվազն 75 577 մարդ», - գերատեսչության հաղորդագրությունից հատված է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Գազայի առողջապահության նախարարությունում հավելել են, որ «վերջին 24 ժամվա ընթացքում անկլավում զոհվել է 59 մարդ, 83-ը՝ վիրավորվել»։
Իրադրությունը Մերձավոր Արևելքում կտրուկ սրվել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին Գազայի հատվածից Իսրայելի տարածք պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման զինյալների ներթափանցումից հետո, որի հետևանքով գրեթե 1200 իսրայելցի է զոհվել, շուրջ 250 մարդ՝ գերեվարվել։ Այդ ժամանակից ի վեր Իսրայելը ռազմական գործողություններ է իրականացնում Գազայի հատվածում՝ ՀԱՄԱՍ-ին ոչնչացնելու նպատակով։

В Минздраве Газы сообщили о гибели почти 33 000 палестинцев с начала боевых действий
С начала военной операции израильских сил в секторе Газа погибло около 33 000 палестинцев, более 75 500 человек получили ранения. Как передает «Арменпресс», эти данные были опубликованы Министерством здравоохранения палестинского анклава.
«Число жертв израильской агрессии в секторе Газа с октября 2023 года выросло до 32 975, по меньшей мере 75 577 человек получили ранения», - ТАСС приводит выдержку из сообщения ведомства.
Министерство здравоохранения Газы добавило, что «за последние 24 часа в анклаве погибло 59 человек и 83 пострадали».
Ситуация на Ближнем Востоке резко обострилась после проникновения боевиков палестинского радикального движения ХАМАС на территорию Израиля 7 октября 2023 года, в результате чего погибло почти 1200 израильтян и около 250 человек были взяты в плен. После чего Израиль приступил к военной операции в секторе Газа с целью уничтожения ХАМАС.