Բլինքենն Իսրայելին նախազգուշացրել է լայնամասշտաբ ռազմական գործողություն չսկսել Ռաֆահում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Վաշինգտոնում Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտի հետ հանդիպման ժամանակ կրկին դեմ է արտահայտվել Ռաֆահում լայնամասշտաբ ռազմական գործողությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ԱՄՆ պետքարտուղարությունը։
Բլինքենը նշել է, որ Ռաֆահում ցամաքային գործողությունը «ավելի կբարդացնի այնտեղ ապաստանած ավելի քան 1,4 միլիոն պաղեստինցի խաղաղ բնակիչների վիճակը»։
«Պետքարտուղարն ընդգծել է, որ գոյություն ունեն Ռաֆահում խոշոր ռազմական գործողություն իրականացնելու այլընտրանքներ, որոնք թույլ կտան ապահովել Իսրայելի անվտանգային շահերը, ինչպես նաև պաշտպանել պաղեստինցի քաղաքացիական բնակչությանը», - նշված է հաղորդագրությունում։
Կողմերը նաև քննարկել են Գազայի հատված լրացուցիչ հումանիտար օգնություն հասցնելու անհրաժեշտությունը։
Սպիտակ տունն արդեն վաղուց քննադատում է Ռաֆահում ցամաքային գործողություն իրականացնելու Իսրայելի մտադրությունը։ Կողմերը պետք է քննարկեին Ռաֆահում ռազմական գործողության այլընտրանքներն Իսրայելի բարձրաստիճան պատվիրակության այցի ընթացքում։ Սակայն, ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մարտի 25-ին վերջին պահին չեղարկել է պատվիրակության այցը Միացյալ Նահանգներ։ Դա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը բանաձև ընդունեց՝ կոչ անելով անհապաղ հրադադար հաստատել Գազայի հատվածում։ ԱՄՆ-ն այս անգամ ձեռնպահ է մնացել քվեարկության ժամանակ՝ ի տարբերություն նախորդ քվեարկությունների, երբ Վաշինգտոնը վետո էր դնում հրադադար պահանջող բանաձևերի վրա։

Блинкен предостерег Израиль от широкомасштабной военной операции в Рафахе
Госсекретарь США Энтони Блинкен на встрече с министром обороны Израиля Йоавом Галантом в Вашингтоне вновь выразил несогласие по поводу широкомасштабной военной операцией в Рафахе. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение Госдепа США.
Блинкен отметил, что наземная операция в Рафахе «только осложнит и без того тяжелое положение более 1,4 млн палестинских беженцев, укрывающихся в этом городе».
Госсекретарь подчеркнул что, «проведению военной операции в Рафахе есть альтернативы, позволяюшие обеспечить и интересы Израиля в сфере безопасности, и защиту палестинского гражданского населения», - говорится в сообщении.
Стороны также обсудили необходимость доставки дополнительной гуманитарной помощи в сектор Газа.
Белый дом уже давно осуждает намерение Израиля провести наземную операцию в Рафахе. Стороны должны были обсудить альтернативы военной операции в Рафахе в ходе визита высокопоставленной израильской делегации. Однако, как мы сообщали ранее, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в последний момент 25 марта отменил визит делегации в США. Это произошло после того, как Совет Безопасности ООН принял резолюцию, призывающую к немедленному прекращению огня в секторе Газа. В этот раз США воздержались при голосовании, в отличие от предыдущих голосований, когда Вашингтон накладывал вето на резолюции, требующие прекращения огня.