Շվեդիայում խորհրդարանական հանձնաժողովն աջակցել է Ուկրաինային ռազմական տեխնիկայի անվճար փոխանցմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի խորհրդարանի ֆինանսների հանձնաժողովը պաշտպանել է Նախարարների կաբինետի առաջարկը՝ Ուկրաինային ռազմական տեխնիկա և զինամթերք անվճար փոխանցելու, ինչպես նաև նրան տնտեսական օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ТАСС»-ը, այդ մասին հայտնել է Շվեդիայի խորհրդարանի մամուլի ծառայությունը։
Խոսքը վերաբերում է հրետանային արկերի, ձեռքի նռնակների, հակատանկային կառավարվող հրթիռների, ստորջրյա զինատեսակների, մարտական նավակների, բժշկական սարքավորումների ու մեքենաների, ինչպես նաև սննդի մատակարարումներին։ Տնտեսական մասը ներառում է ֆոնդերի նվիրատվություններ, ինչպես նաև մի քանի երկկողմ և բազմակողմ դոնորական ծրագրեր, որոնք նախաձեռնել են ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի երկրները՝ Ուկրաինային աջակցելու նպատակով։ Բացի այդ, իրականացվում են կրթական և վերապատրաստման ծրագրեր և անվտանգության միջոցառումներ՝ ուժեղացնելու Ուկրաինայի պաշտպանունակությունը:
Այդ ամենը նշանակում է բյուջեի լրացուցիչ ծախսեր 2024 թվականին՝ մոտ 230 միլիոն դոլարի չափով: Կառավարությունը պետք է անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկի՝ 2025-2028 թվականներին Ուկրաինային օգնելու նպատակով 536 միլիոն դոլար հատկացնելու համար։

В Швеции парламентский комитет поддержал безвозмездную передачу Украине военной техники
Парламентский комитет по финансам поддержал предложение кабинета министров о безвозмездной передаче Украине военной техники и боеприпасов, а также о предоставлении ей экономической помощи. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщает пресс-служба парламента.
Речь идет об артиллерийских снарядах, ручных гранатах, противотанковых управляемых ракетах, подводном вооружении, боевых катерах, медицинском оборудовании и транспортных средствах, а также продуктах питания. Экономическая часть предусматривает фондовые пожертвования, а также несколько двусторонних и многосторонних донорских проектов, инициированных странами Евросоюза и НАТО для поддержки Украины. Кроме того, предусмотрены программы обучения и подготовки, а также мероприятия в области безопасности с целью повышения способности Украины защищать себя.
Все это означает дополнительные бюджетные расходы в 2024 году в размере около 2,4 млрд крон ($230 млн). Правительство должно будет принять необходимые меры для выделения на помощь Украине 5,6 млрд крон ($536 млн) на период 2025-2028 годов.