Բայդենը կարող է սահմանափակել ռազմական օգնությունն Իսրայելին՝ Ռաֆահում գործողություն սկսելու դեպքում․ POLITICO
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կարող է սահմանափակել Իսրայելին ռազմական օգնության տրամադրումը, եթե իսրայելցի զինվորականները լայնածավալ ցամաքային գործողություն սկսեն Գազայի հատվածի հարավում գտնվող Ռաֆահ քաղաքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է POLITICO-ն՝ վկայակոչելով ԱՄՆ վարչակազմում քննարկումների մասին տեղյակ չորս աղբյուրների:
Աղբյուրների տեղեկատվությամբ` Բայդենը դեռևս որոշում չի կայացրել զենքի ապագա մատակարարումները սահմանափակելու վերաբերյալ։ Սակայն նա միանգամայն կարող է դա անել, եթե Իսրայելը նոր գործողություն սկսի, որը կշարունակի վտանգի տակ դնել պաղեստինցի խաղաղ բնակիչներին։
Ինչպես նշում է հրատարակությունը, «այդ քայլին գնալու Բայդենի պատրաստակամությունն արտացոլում է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ նրա հարաբերությունների ծայրահեղ լարվածությունը»։
Իսրայելցի բարձրաստիճան զինվորականներից մեկը հրատարակությանը հայտնել է, որ Իսրայելի ներխուժումը Ռաֆահ մոտալուտ չէ: Նրա խոսքով` քաղաքացիական անձանց հարկավոր է տարհանել, իսկ զինվորականները պետք է պատրաստված լինեն, և եթե նույնիսկ Նեթանյահուն այսօր հրաման տա, ապա գործողությունը չի կարող անհապաղ սկսվել:
Չնայած ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ Ռաֆահում ցամաքային գործողությունը կլինի «կարմիր գիծ», մարտի 10-ին Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ մտադիր է գործողություն սկսել Եգիպտոսի հետ սահմանին գտնվող այդ քաղաքում։
Վերջին ամիսներին Գազայի հյուսիսային և կենտրոնական մասերից շուրջ 1,5 միլիոն պաղեստինցի է հավաքվել Ռաֆահում: ՄԱԿ-ը նախազգուշացրել է, որ նրանք այլևս գնալու տեղ չունեն, և Գազայում գործողությունը կհանգեցնի քաղաքացիական բնակչության շրջանում բազմաթիվ զոհերի:
Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման միջև պատերազմը սկսվել է այն բանից հետո, երբ 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալները ներխուժեցին Իսրայել՝ սպանելով 1200 հոգու, գերեվարելով շուրջ 250 հոգու։ Իսրայելի ռազմական գործողությունների ընթացքում Գազայի հատվածում զոհերի թիվը գերազանցել է 31 100-ը։

If Israel invades Rafah, Biden will consider conditioning military aid to Israel: POLITICO
YEREVAN, MARCH 12, ARMENPRESS. US President Joe Biden will consider conditioning military aid to Israel if the country moves forward with a large-scale invasion of Rafah, POLITICO reports citing four U.S. officials with knowledge of internal administration thinking.
Biden’s openness to taking this step reflects the extreme strains in his relationship with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, who has rejected subtler efforts by the Biden administration to rein in his conduct of the war with Hamas, POLITICO writes.
While Biden has not made any decision on limiting future weapons transfers, officials said that he very well might do so if Israel launches a new operation that further imperils Palestinian civilians.
An Israeli military official, who like others was granted anonymity to detail a sensitive dynamic between the U.S., Israel and their leaders, said a Rafah invasion wasn’t imminent. Civilians still need to be evacuated and forces prepped before going into the city on the Gaza-Egypt border, the official added, confirming an operation couldn’t begin today even if Netanyahu gave the order.
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said on March 10 he intends to press ahead with an invasion of the city of Rafah on the southern border of the Gaza Strip in defiance of United States President Joe Biden, who has warned such an offensive would be a "red line."
Relief organizations have warnedthat an attack on Rafah on the border with Egypt — now a refuge for about half of Gaza's 2.3 million population — would result in widespread civilian casualties.
More than 31,100 Palestinians have been killed by Israel's assault in Gaza, launched after Hamas attacks in Israel that killed 1,200 people in October.