Բայդենը կարող է սահմանափակել ռազմական օգնությունն Իսրայելին՝ Ռաֆահում գործողություն սկսելու դեպքում․ POLITICO
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կարող է սահմանափակել Իսրայելին ռազմական օգնության տրամադրումը, եթե իսրայելցի զինվորականները լայնածավալ ցամաքային գործողություն սկսեն Գազայի հատվածի հարավում գտնվող Ռաֆահ քաղաքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է POLITICO-ն՝ վկայակոչելով ԱՄՆ վարչակազմում քննարկումների մասին տեղյակ չորս աղբյուրների:
Աղբյուրների տեղեկատվությամբ` Բայդենը դեռևս որոշում չի կայացրել զենքի ապագա մատակարարումները սահմանափակելու վերաբերյալ։ Սակայն նա միանգամայն կարող է դա անել, եթե Իսրայելը նոր գործողություն սկսի, որը կշարունակի վտանգի տակ դնել պաղեստինցի խաղաղ բնակիչներին։
Ինչպես նշում է հրատարակությունը, «այդ քայլին գնալու Բայդենի պատրաստակամությունն արտացոլում է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ նրա հարաբերությունների ծայրահեղ լարվածությունը»։
Իսրայելցի բարձրաստիճան զինվորականներից մեկը հրատարակությանը հայտնել է, որ Իսրայելի ներխուժումը Ռաֆահ մոտալուտ չէ: Նրա խոսքով` քաղաքացիական անձանց հարկավոր է տարհանել, իսկ զինվորականները պետք է պատրաստված լինեն, և եթե նույնիսկ Նեթանյահուն այսօր հրաման տա, ապա գործողությունը չի կարող անհապաղ սկսվել:
Չնայած ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ Ռաֆահում ցամաքային գործողությունը կլինի «կարմիր գիծ», մարտի 10-ին Նեթանյահուն հայտարարել էր, որ մտադիր է գործողություն սկսել Եգիպտոսի հետ սահմանին գտնվող այդ քաղաքում։
Վերջին ամիսներին Գազայի հյուսիսային և կենտրոնական մասերից շուրջ 1,5 միլիոն պաղեստինցի է հավաքվել Ռաֆահում: ՄԱԿ-ը նախազգուշացրել է, որ նրանք այլևս գնալու տեղ չունեն, և Գազայում գործողությունը կհանգեցնի քաղաքացիական բնակչության շրջանում բազմաթիվ զոհերի:
Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման միջև պատերազմը սկսվել է այն բանից հետո, երբ 2023 թ․ հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալները ներխուժեցին Իսրայել՝ սպանելով 1200 հոգու, գերեվարելով շուրջ 250 հոգու։ Իսրայելի ռազմական գործողությունների ընթացքում Գազայի հատվածում զոհերի թիվը գերազանցել է 31 100-ը։

Байден может ограничить военную помощь Израилю в случае начала операции в Рафахе: POLITICO
Президент США Джо Байден может ограничить военную помощь Израилю, если израильские военные начнут крупномасштабную наземную операцию в городе Рафах на юге сектора Газа. Как передает «Арменпресс», об этом пишет издание POLITICO, со ссылкой на четыре источника, осведомленных о дискуссиях в администрации США.
Согласно источникам, Байден пока не принял решения об ограничении будущих поставок оружия. Однако он вполне может сделать это, если Израиль начнет новую операцию, которая продолжит подвергать опасности гражданское население Палестины.
Как отмечает издание, «готовность Байдена пойти на этот шаг отражает крайнюю напряженность в его отношениях с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху».
Высокопоставленный израильский военный чиновник сообщил изданию, что израильское вторжение в Рафах не является неизбежным. По его словам, гражданское население должно быть эвакуировано, а военные должны быть готовы, и даже если Нетаньяху отдаст приказ сегодня, операция не может начаться немедленно.
Хотя президент США заявил, что наземная операция в Рафахе станет «красной линией», 10 марта Нетаньяху сообщил, что намерен начать операцию в этом городе на границе с Египтом.
Около 1,5 миллиона палестинцев из северной и центральной части Газы стеклись в Рафах в последние месяцы. Организация Объединенных Наций предупредила, что им больше некуда идти, и операция в Газе приведет к многочисленным жертвам среди гражданского населения.
Война между Израилем и палестинским радикальным движением ХАМАС началась после того, как 7 октября 2023 года боевики ХАМАС вторглись в Израиль, убив 1200 человек и взяв в плен около 250 человек. В ходе израильской военной операции число жертв в секторе Газа уже превысило 31 100 человек.