ՆԱՏՕ-ի երկրների անվտանգությունը չպետք է կախված լինի նրանց ռազմական ծախսերի մակարդակից. Ստոլտենբերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական պաշտպանության սկզբունքն, ըստ Յենս Ստոլտենբերգի, պետք է տարածվի ՆԱՏՕ-ի բոլոր երկրների վրա, այլ ոչ թե միայն նրանց վրա, ովքեր իրենց ռազմական ծախսերը հասցրել են ՀՆԱ-ի 2 %-ին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարն այս մասին ասել է Բրյուսելում Դաշինքի պաշտպանության նախարարների հանդիպումից առաջ։
Նա այդպես է մեկնաբանել ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները, թե Վաշինգտոնը չպետք է պաշտպանի դաշնակիցներին, «որոնք չեն կատարել իրենց վճարումները»։
«Մեկը բոլորի և բոլորը մեկի համար սկզբունքը պետք է տարածվի ՆԱՏՕ-ի բոլոր երկրների վրա: Այլապես դա կխաթարի մեր բոլորի անվտանգությունը, վտանգի կենթարկի մեր զինվորներին առաջնագծում: Հետևաբար, հավաքական պաշտպանությունը տարածվում է ամբողջ դաշինքի վրա. դա ՆԱՏՕ-ի հիմքն է», - ասել է Ստոլտենբերգը։
Ստոլտենբերգն, այնուամենայնիվ, ընդգծել է, որ եվրոպական երկրները պետք է ավելացնեն իրենց ներդրումները պաշտպանության բնագավառում։
Ինչ վերաբերում է հերթական անգամ Եվրամիությունում սկսվող քննարկմանն ԱՄՆ-ից ռազմական, իսկ հնարավոր է նաև միջուկային ինքնավարության մասին, Ստոլտենբերգը պաշտպանել է եվրոպական երկրների մտադրությունը՝ ավելի շատ գումար ծախսել պաշտպանության համար, բայց ոչ ի վնաս ՆԱՏՕ-ի։
«Դա չպետք է լինի ՆԱՏՕ-ին այլընտրանք։ Եվրոպական երկրների ռազմական ծախսերի ավելացումը պետք է ուժեղացնի ՆԱՏՕ-ն: Մենք չպետք է գնանք Եվրոպան և Հյուսիսային Ամերիկան ​​բաժանելու ճանապարհով, մենք պետք է նրանց ուժեղացնենք միասին ՆԱՏՕ-ի ներսում», - ասել է Ստոլտենբերգը:
Դաշինքի ղեկավարը նաև հիշեցրել է, որ ՆԱՏՕ-ի պաշտպանական ծախսերի 80 %-ը բաժին է ընկնում Եվրամիության կազմի մեջ չմտնող երկրներին։
Ստոլտենբերգը նաև ընդգծել է, որ ՆԱՏՕ-ն «ունի միջուկային զսպման հիմնական հնարավորությունները», ինչը, նրա կարծիքով, «գործում է» տասնամյակներ շարունակ, և, հետևաբար, բոլորը պետք է ապահովեն, որ ՆԱՏՕ-ի միջուկային հնարավորությունները մնան «արդյունավետ և անվտանգ»:

Безопасность стран НАТО не должна зависеть от уровня их военных расходов: Йенс Столтенберг
По мнению Йенса Столтенберга, принцип коллективной обороны должен быть распространен на все страны НАТО, а не только на те, которые увеличили свои военные расходы до 2% ВВП. Как сообщает «Арменпресс», об этом генсек НАТО заявил перед встречей министров обороны альянса в Брюсселе.
Именно так он прокомментировал заявления бывшего президента США Дональда Трампа, что Вашингтон не должен защищать союзников, «которые не заплатили по счетам».
«Принцип один за всех и все за одного должен распространяться на все страны НАТО. Иначе это подорвет безопасность всех нас, поставит под угрозу наших солдат на переднем крае. Поэтому коллективная оборона распространяется на весь альянс - это основа НАТО», - заявил Столтенберг.
Тем не менее, Столтенберг подчеркнул, что европейские страны должны увеличить свои инвестиции в сферу обороны.
Что касается вновь начинающейся в Евросоюзе дискуссии о военной и, возможно, ядерной автономии от США, Столтенберг отстаивал намерение европейских стран тратить больше денег на оборону, но не в ущерб НАТО.
«Это не должна быть альтернатива НАТО, увеличение военных расходов европейских стран должно усиливать НАТО. Мы не должны вставать на путь разделения Европы и Северной Америки, мы должны сделать их сильнее вместе внутри НАТО», - заявил Столтенберг.
Глава альянса также напомнил, что 80% оборонных расходов НАТО идут на страны, не входящие в Евросоюз.
Столтенберг также подчеркнул, что НАТО «обладает ключевыми возможностями ядерного сдерживания», который, которые по его словам, «работают» уже несколько десятилетий, и поэтому каждый должен обеспечить, чтобы ядерные возможности НАТО были «эффективны и в безопасности».