Լեհաստանը պատրաստվում է ամենավատ ռազմական սցենարներին. ՊՆ ղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանը լրջորեն է վերաբերվում ռազմական սպառնալիքներին աշխարհի տարբեր ծայրերում՝ չբացառելով հարձակումները Ռուսաստանի կողմից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Super Express-ին տված հարցազրույցում հայտնել է Լեհաստանի պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ Կամիշը՝ պատասխանելով ՌԴ-ի կողմից հնարավոր հարձակման նախապատրաստման մասին հարցին։
«Ես շատ լուրջ եմ վերաբերվում վատթարագույն սցենարներին։ Ես դիտարկում եմ բոլոր սցենարները և առավել լուրջ եմ վերաբերվում վատագույններին: Դրանք դատարկ խոսքեր չեն», - Կամիշի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
Նախարարը հայտնել է, որ «իրավիճակն ամբողջ աշխարհում չափազանց լուրջ է»։
«Սա ոչ միայն Ուկրաինան է, այլև Սև ծովի և Խաղաղ օվկիանոսի տարածաշրջանը», - նշել է նա։
Ըստ Լեհաստանի պաշտպանության նախարարի՝ պետք է պատրաստ լինել յուրաքանչյուր սցենարի:
«Ուստի մենք աուդիտ ենք անցկացնում, եզրակացություններ անում, լրացնում սպառազինության պակասը: Խոշոր գնումները շատ կարևոր են, բայց ինձ համար պակաս կարևոր չէ զինվորների անհատական հանդերձվածությունը», - նշել է նա։
Նախարարը հիշեցրել է Բրյուսել կատարած վերջին ուղևորության ժամանակ իր արած պաշտոնական հայտարարության մասին, որ 2024-2025 թվականներին լեհական զորամասերը պատրաստ կլինեն միանալու Եվրամիության արագ արձագանքման ուժերի ստեղծմանը։

Польша готовится к худшим военным сценариям: министр обороны Польши
Польша серьезно относится к военным угрозам в разных частях мира, не исключая и нападения со стороны России. Как сообщает «Арменпресс», об этом в интервью Super Express заявил министр обороны Польши Владислав Косиняк-Камыш, отвечая на вопрос о подготовке к возможному нападению России.
«Наиболее серьезно я отношусь к самым плохим сценариям. Я рассматриваю все сценарии, а наиболее серьезно отношусь к самым плохим. Это не слова на ветер», - цитирует министра агентство «РИА Новости».
Министр заявил, что «ситуация во всем мире крайне серьезна».
«Это не только Украина, но и регион Черного моря и Тихого океана», - отметил он.
По мнению министра обороны Польши, нужно быть готовым к любому сценарию.
«Поэтому мы проводим аудит, делаем выводы, восполняем нехватки вооружения. Большие закупки очень важны, но для меня не менее важна индивидуальная экипированность солдат», - заметил он.
Министр напомнил об официальном заявлении, сделанном им во время последней поездки в Брюссель, касающейся того, что в 2024-2025 годах воинские части Польши будут готовы присоединиться к созданию сил быстрого реагирования Евросоюза.