ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան հերթական հարվածներն են հասցրել Եմենում հութիների ռազմական օբյեկտներին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան համատեղ հարվածներ են հասցրել Եմենում գործող հութի ապստամբների օբյեկտներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին համատեղ հայտարարություն են տարածել երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունները։
Ըստ հայտարարության՝ հունվարի 22-ին հարվածներ են հասցվել 8 թիրախների, այդ թվում՝ ստորգետնյա պահեստարանի, ինչպես նաև «հութիների հրթիռային և հետախուզական հնարավորությունների հետ կապված վայրերի»։
Համատեղ գործողությանը մասնակցել են նաև Ավստրալիան, Բահրեյնը, Կանադան և Նիդեռլանդները։
Կողմերը հայտնել են, որ հարվածներն իրականացվել են՝ «ի պատասխան հութիների կողմից միջազգային և առևտրային նավարկության, ինչպես նաև Կարմիր ծովով անցնող ռազմածովային ուժերի նավերի դեմ ուղղված շարունակական հարձակումների»։
Ըստ հայտարարության՝ նոյեմբերի կեսերից հութիներն ավելի քան 30 հարձակում են գործել միջազգային և առևտրային նավերի վրա։
Խռովարար շարժումը հայտարարել էր, որ կթիրախավորի Իսրայելի հետ կապված նավերը, մինչև Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունները չդադարեն։ԱՄՆ-ն և Մեծ Բրիտանիան վերջին շաբաթների ընթացքում մի շարք ավիահարվածներ են հասցրել Եմենում հութիներին պատկանող ռազմական օբյեկտներին, այդուհանդերձ, հութիների հարձակումները չեն դադարել։

США и Великобритания нанесли очередные удары по военным объектам хуситов в Йемене
Соединенные Штаты и Великобритания нанесли совместные удары по объектам хуситов в Йемене. Как передает «Арменпресс», об этом сообщили оборонные ведомства двух стран.
Согласно сообщению, 22 января были поражены 8 целей: «подземные склады хуситов и места размещения систем радиолокационного наблюдения».
Австралия, Бахрейн, Канада и Нидерланды также приняли участие в совместной операции.
Стороны заявили: «Военные США и Великобритании по приказу своих правительств и при поддержке Австралии, Бахрейна, Канады и Нидерландов нанесли дополнительную серию пропорциональных и необходимых ударов по восьми объектам хуситов в Йемене в ответ на продолжающиеся нападения хуситов на международное и коммерческое судоходство, а также военные корабли, следующие транзитом через Красное море».
Согласно сообщению, с середины ноября хуситы совершили более 30 нападений на международные торговые суда.
Мятежники хуситы заявили, что будет целиться на корабли, связанные с Израилем, до тех пор, пока военные действия в секторе Газа не прекратятся. США и Великобритания за последние недели нанесли серию авиаударов по военным объектам хуситов в Йемене, однако атаки хуситов не прекращены.