Հայաստանի և Բուլղարիայի նախագահները կարճատև առանձնազրույց են ունեցել
ԴՈՒԲԱՅ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դուբայում անցկացվող ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության 28-րդ համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն այցելեց Բուլղարիայի տաղավար:
Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Վահագն Խաչատուրյանը Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադևի ուղեկցությամբ շրջայց կատարեց տաղավարում:
Շրջայցից հետո երկու երկրների նախագահները կարճատև առանձնազրույց ունեցան:
ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության 28-րդ համաժողովն անցկացվում է նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 12-ը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Դուբայ քաղաքում։ Ավելի քան 70,000 պատվիրակներ են մասնակցում COP28-ին, ներառյալ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (UNFCCC) անդամ երկրները: Մասնակիցների թվում են նաև բիզնեսի առաջնորդներ, կլիմայագետներ, լրագրողներ և տարբեր այլ փորձագետներ և շահագրգիռ կողմեր:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահը համաժողովի շրջանակում ելույթով է հանդես եկել՝ ընդգծելով, որ կլիմայի փոփոխությունը շարունակում է մնալ գլխավոր գլոբալ խնդիրը:

Armenian and Bulgarian Presidents have a short private conversation
YEREVAN, DECEMBER 1, ARMENPRESS. On the margins of the 28th UN Climate Change Conference in Dubai, the President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan visited Bulgaria's pavilion.
Vahagn Khachaturyan toured the pavilion accompanied by the President of the Republic of Bulgaria Rumen Radev.
After the tour, the presidents of the two countries had a short private conversation.
The UN Climate Change Conference is being held in Dubai, United Arab Emirates, from 30 November until 12 December 2023. More than 70,000 delegates participate at COP28, including the member states (or Parties) of the UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC). Business leaders, young people, climate scientists, Indigenous Peoples, journalists, and various other experts and stakeholders are also among the participants.
The President of the Republic of Armenia made a speech within the framework of the forum, emphasizing that climate change remains a topping global issue.