«Արմենպրես»-ի տնօրենը Պրահայում հյուրընկալվել է Չեխիայի լրատվական գործակալությունում, հանդիպել գլխավոր տնօրենին
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանը Պրահայում այցելել է Չեխիայի լրատվական գործակալություն (ČTK), հանդիպել գործակալության գլխավոր տնօրեն Յարոսլավ Կաբելեի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հնարավոր ուղղություններն ու ձևաչափերը։
Նարինե Նազարյանը և Յարոսլավ Կաբելեն քննարկել են ČTK-ի նորարարական և տեխնոլոգիական գործունեության հիմնական առանձնահատկությունները։ ČTK-ն երկար տարիներ հետևողականորեն զարգացնում է թվային փոխակերպումը՝ տարիներ շարունակ կիրառելով նորությունների ավտոմատացված աշխատանքային գործիքներ և իր աշխատակիցների համար մշակելով արհեստական բանականության կիրառման ուղեցույցներ։ Կողմերը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ուղղություններ են առանձնացրել՝ խմբագրական համակարգերի արդիականացումից մինչև բազմալեզու հրապարակումներ և լուսանկարչական բովանդակություն, որոնք կարող են գործնական արժեք ունենալ երկու գործակալությունների համար։
Երկու գործակալությունների ղեկավարները հպարտությամբ են արձանագրել, որ հիմնադրվելով 1918 թվականին՝ թե «Արմենպրես»-ը, թե ČTK-ն ավելի քան մեկ դար պատվով ու պատասխանատվությամբ են կրել՝ հասարակությանն իրազեկելու, թափանցիկ ու անաչառ լրատվություն ապահովելու իրենց հանձնառությունը:
ČTK-ի գլխավոր տնօրենն «Արմենպրես»-ի տնօրենի համար շրջայց է կազմակերպել գործակալության շենքում՝ ներկայացնելով պատմական ցուցադրությունը և խմբագրության աշխատանքը, ինչպես նաև պատմելով ČTK-ի առանձնահատուկ կարգավիճակի, գործունեության և բիզնես մոդելի մասին։
Արծարծվել է նաև միջազգային լրատվական կազմակերպությունների հետ ČTK-ի համագործակցության փորձը, առանձնահատուկ ուշադրություն է հատկացվել, թե նման գործակցությունն ինչ է տալիս գործընկեր լրատվամիջոցներին, ինչպես է հարստացնում միմյանց, ինչպես է կապում  տարածաշրջաններն ու նպաստում երկրների և ժողովուրդների միջև փոխըմբռնման ամրապնդմանը։
Հանդիպմանը միացել են ČTK-ի գլխավոր տեխնոլոգիական տնօրեն Յան Պլյուսկալը և Profimedia-ի բիզնես տնօրեն Իվան Միլոևիչը, որոնք ներկայացրել են իրենց մի շարք արտադրանքներ, այդ թվում՝ AGNES, SOLWEE և Profimedia հարթակները։ Քննարկմանը մասնակցել է նաև «Արմենպրես»-ի ֆոտոթղթակից Հայկ Մանուկյանը։ Նարինե Նազարյանին ներկայացվել է նորարարական տեխնոլոգիաների և լուծումների կիրառման գործիքակազմը, և կողմերը քննարկել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացված արտադրանքների թվում էին AGNES-ը՝ ČTK-ի կողմից մշակված լուծում, որն աջակցում է լրատվական գործակալություններին խմբագրական բովանդակության կառավարման և մշակման գործում, SOLWEE-ն՝ լուսանկարների արխիվացման, պահպանման թվային և նորարարական լուծում, Profimedia-ն՝ լրատվամիջոցներին և այլ ոլորտների հաճախորդներին մասնագիտական ֆոտո և վիդեո բովանդակության հասանելիություն ապահովող հարթակ:

Директор “Арменпресс” посетила в Праге Чешское информационное агентство и встретилась с генеральным директором агентства
Директор информационного агентства “Арменпресс” Нарине Назарян посетила Чешское информационное агентство (ČTK) в Праге и встретилась с генеральным директором агентства Ярославом Кабеле. В ходе встречи обсуждались возможные направления и форматы сотрудничества.
Нарине Назарян и Ярослав Кабеле обсудили особенности инновационной и технологической деятельности ČTK. ČTK уже много лет последовательно развивает цифровую трансформацию, используя автоматизированные инструменты работы с новостями и разрабатывая рекомендации по использованию искусственного интеллекта для своих сотрудников. Собеседники определили ряд областей, представляющих взаимный интерес, от модернизации редакционных систем до многоязычных публикаций и фотоконтента, которые могут иметь практическую ценность для обоих агентств.
Генеральный директор ČTK организовал для директора “Арменпресс” осмотр помещений агентства, представив историческую экспозицию и рассказав о работе редакции, а также об особом статусе, деятельности и бизнес-модели ČTK.
Также был обсужден опыт сотрудничества ČTK с международными новостными организациями, особое внимание было уделено тому, что такое сотрудничество дает партнерским СМИ, как оно взаимно обогащает друг друга, как оно связывает регионы и способствует укреплению взаимопонимания между странами и народами.
К встрече также присоединились Ян Плюскал, технический директор ČTK, и Иван Милоевич, бизнес-директор Profimedia, которые представили ряд своих продуктов, в том числе платформы AGNES, SOLWEE и Profimedia. В обсуждении принял участие и фотожурналист “Арменпрес” Айк Манукян. Нарине Назарян представили набор инструментов для применения инновационных технологий и решений, и стороны обсудили возможные направления сотрудничества.
Среди представленных на встрече продуктов были AGNES, решение, разработанное ČTK, которое помогает новостным агентствам управлять и обрабатывать редакционный контент, SOLWEE, цифровое и инновационное решение для архивирования и сохранения фотографий, и Profimedia, платформа, предоставляющая доступ к профессиональному фото-и видеоконтенту для СМИ и клиентов из других отраслей.